Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Historia Samborowic na kartach książki

22.09.2009 00:00
Matematyk z wykształcenia, historyk z zamiłowania – Brunon Stojer mieszka w Pietrowicach Wielkich i od lat zajmuje się dziejami swojej gminy.

Materiały dotyczące małej ojczyzny zdobywa w archiwach w Polsce i w Czechach. Owocem jego ostatnich poszukiwań jest monografia wsi Samborowice. – Strażacy miejscowej OSP poprosili mnie o spisanie swojej historii. Zgromadzone materiały pozwoliły jednak rozszerzyć publikację o dzieje całej wsi – tłumaczy powód powstania książki Brunon Stojer.

Prace nad monografią trwały 3 lata. Jej wydanie w 85% było finansowane z Funduszu Euroregionu Silesia i dzięki temu każdy mieszkaniec Samborowic będzie mógł nieodpłatnie otrzymać publikację o swojej wsi. – Najciekawszym etapem pracy było wyszukiwanie i zbieranie materiałów. Później nastąpiło żmudne ich rozszyfrowywanie i porządkowanie, ale po ukończeniu czuje się ogromną satysfakcję – przyznaje autor.

13 września podczas wieczoru promującego książkę przygotował on dla mieszkańców Samborowic prelekcję dotyczącą historii wsi opartą na pokazie slajdów z 30 obrazami, które zostały odnalezione podczas pracy nad publikacją. – Brunon Stojer to fenomen. Nie ma wykształcenia historycznego, ale ma historię w sercu. Jego książka to pierwsza monografia Samborowic i od razu zrobiona w wielkim stylu. Jestem pełen podziwu dla niego, bo wiem jak trudno jest pisać o jednej wsi. Brunon zgromadził jednak ogromną ilość faktów i ikonografii. Jako historyk stwierdzam, że choć jest to publikacja popularna, ma duże walory poznawcze dla zawodowych badaczy – mówił przed wykładem Norbert Mika, nauczyciel historii w G3.

Brunon Stojer nie zamierza długo odpoczywać od pisania i ma już pomysł na kolejną publikację. – Chciałbym opisać gwary, jakie występują w naszej gminie. Coraz mniej młodych ludzi ich używa, a nie chcę pozwolić, żeby zanikły bez śladu – mówi mężczyzna.

(El)

  • Numer: 38 (910)
  • Data wydania: 22.09.09