Poniedziałek, 20 maja 2024

imieniny: Bazylego, Bernardyna, Bronimira

RSS

Norweg na początek

01.09.2009 00:00
Tradycyjnie wrzesień w Raciborzu będzie rozbrzmiewał dźwiękiem organów.

Dni Muzyki Organowej na dobre wpisały się do raciborskiego kalendarza kulturalnego. Jak co roku ich wielbiciele będą mogli wysłuchać organowych koncertów w każdą środę września, a także w jedną z wrześniowych niedziel.

Pierwszy koncert odbędzie się, podobnie jak większość, w kościele pw. WNMP przy Rynku. Przypada on na 2 września, na godzinę 18.45. Ci, którzy skorzystają z zaproszenia i w tym dniu zjawią się w raciborskim kościele, wysłuchać będą mogli recitalu organowego w wykonaniu Arnfinna Tobiassena pochodzącego z Norwegii. Jest to młody organista mieszkający obecnie w Londynie. – Gra tam m.in. jako organista kościelny, a także prowadzi chór – informuje organizatorka organowych koncertów Elżbieta Włosek-Żurawiecka. – Gra literaturę szeroką, ma w repertuarze wirtuozowskie utwory, myślę, że jego koncert będzie pełen emocji i wrażeń – dodaje. W środowy wieczór usłyszymy w jego wykonaniu: Preludium i Fugę D-dur Bacha, Voluntary Puecella, Preludium i Fugę C-moll Mendelssohna, a także utwory Nielsena i Ebena.

Kto zagra w czasie kolejnych środowych wieczorów, prezentujemy w naszym wrześniowym kalendarzu kulturalnym.(JaGA)
Uliczne „Tango”

– Co to za zgromadzenie? Widzieliście? – dało się słyszeć w piątkowy wieczór, 28 sierpnia, głosy na sąsiadującym z biblioteką boisku. Nie dziwili się natomiast ci, którzy licznie przybyli, by obejrzeć kolejną sztukę w wykonaniu Teatru Wodzisławskiej Ulicy. Tym razem aktorzy wystąpili nie na schodach, a tuż obok nich, a wystawianą sztuką było „Tango” Mrożka.

Wodzisławski teatr ma już w Raciborzu swoich stałych fanów, a z przedstawienia na przedstawienie ich publiczność w naszym mieście rośnie. – To już piąte przedstawienie, z jakim wystąpili u nas – mówiła dyrektor MiPBP w Raciborzu Małgorzata Szczygielska. – Nawet nie przypuszczałam, że w takim kąciku można zrobić tak prawdziwy teatr – powiedziała po spektaklu reżyserka Dorota Nowak.

Czy będą kolejne występy wodzisławskiego teatru w Raciborzu? – W przyszłym roku planowane są „Igraszki z diabłem” – zdradziły dyrektor MiPBP i reżyserka.

(JaGA)

  • Numer: 35 (907)
  • Data wydania: 01.09.09