Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Taka szansa może się nie powtórzyć

16.06.2009 00:00
Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko jest najpoważniejszym z dotychczas realizowanych w Polsce programów Unii Europejskiej. Dzięki niemu w latach 2007-1013 na ochronę środowiska w naszym kraju będzie można przeznaczyć w sumie 4,8 mld euro! Warto wiedzieć, w jaki sposób gminy mogą starać się o pieniądze z tej ogromnej puli.

Jeśli samorządy będą potrafiły skutecznie sięgać po te pieniądze, to bardzo szybko poprawi się stan środowiska w wielu gminach. Jeśli jednak tej okazji nie wykorzystamy w odpowiednim czasie, to europejskie wymagania dotyczące ochrony środowiska i tak trzeba będzie spełnić, tyle że w całości za własne pieniądze – powiedziała podczas niedawnej konferencji prasowej Gabriela Lenartowicz, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Najpoważniejszy program
4 czerwca w siedzibie katowickiego Funduszu odbyło się spotkanie z przedstawicielami władz trzech gmin województwa śląskiego, których wnioski o dofinansowanie ich projektów ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko przeszły ostatnio pozytywnie ocenę dokonaną przez Ministerstwo Środowiska i WFOŚiGW w Katowicach. To gminy Buczkowice, Poczesna i Kłobuck.
Gabriela Lenartowicz, przezes WFOŚiGW w Katowicach, zwracała uwagę, aby gminy zrobiły wszystko, by jak najlepiej wykorzystać szansę na uzyskanie unijnych pieniędzy z najpoważniejszego z dotychczas realizowanych w Polsce programów Unii Europejskiej, jakim jest Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko.

Jak zdobyć te pieniądze?
W uzyskiwaniu finansowej pomocy z programu Infrastruktura i Środowisko pośredniczą wojewódzkie fundusze ochrony środowiska, które sprawdziły się przy realizacji unijnych programów takich, jak PHARE, SAPARD czy ISPA.
Zgodnie z porozumieniem zawartym dwa lata temu z ministrem środowiska Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach pełni rolę tzw. Instytucji Pośredniczącej II Stopnia w realizacji Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko dla projektów o wartości całkowitej poniżej 25 mln euro. Jednym z zadań Funduszu jest zawarcie umów o dofinansowanie z wnioskodawcami projektów, których wnioski pozytywnie przeszły poszczególne etapy oceny oraz otrzymały z Ministerstwa Środowiska, czyli Instytucji Pośredniczącej (IP), potwierdzenie w sprawie dofinansowania.

Kanalizacja i ochrona powietrza
Od maja 2008 roku WFOŚiGW w Katowicach przeprowadził pięć konkursów naboru wniosków w zakresie zadań dotyczących gospodarki wodno-ściekowej powyżej 15 tys. RLM i gospodarki odpadami i ochrony powierzchni ziemi.

Pierwszy nabór wniosków w ramach PO IiŚ zakończył się 26 maja 2008 roku i dotyczył dwóch priorytetów: gospodarki wodno-ściekowej, na realizację którego przeznaczonych bylo 300 mln euro, oraz gospodarki odpadami i ochrony powierzchni ziemi – 100 mln euro.

Drugi nabór wniosków w ramach programu Infrastruktura i Środowisko zakończył się 1 września 2008 roku i również dotyczył dwóch tych samych priorytetów. W ramach drugiego konkursu na gospodarkę wodno-ściekową przeznaczonych było 300 mln euro, a na ochronę powierzchni ziemi – 50 mln euro.

Trzeci nabór wniosków w podobnym zakresie, co poprzednie konkursy zakończył się 4 grudnia ubiegłego roku, czwarty – 27 lutego, a piąty  – 30 kwietnia.

Pracy jest jeszcze wiele...
Zorganizowana kilka dni temu w Katowicach konferencja z okazji podpisania pierwszej w regionie umowy o dofinansowanie projektu w Kłobucku ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko była okazją do podsumowania wszystkich dotychczasowych konkursów w ramach tego programu. Z doświadczeń specjalistów z WFOŚiGW w Katowicach wynika, że choć samorządowcy w wielu gminach województwa śląskiego wiedzą już, jak skutecznie sięgać po te pieniądze, to wielu wciąż czeka jeszcze bardzo dużo pracy w tej dziedzinie.

(oprac. izis)

  • Numer: nr 24 (896)
  • Data wydania: 16.06.09