Jubileusz przy „kawie i herbacie”
Nadzwyczajne wydanie programu „Kawa czy herbata” odbyło się w szkole w Krzanowicach. Przygotowali je tutejsi uczniowie i nauczyciele, i uczcili w ten sposób jubileusz placówki.
Według materiałów źródłowych edukacja dzieci w Borucinie odbywała się już w drugiej połowie XVIII wieku, kiedy to 30 uczniów uczęszczało do szkoły parafialnej w Krzanowicach. Na początku XIX w. nauczanie odbywało się w gospodzie w Borucinie, gdzie dwa razy w tygodniu przychodził nauczyciel z Krzanowic. W 1822 r. wybudowano pierwszy budynek szkoły (obecne przedszkole przy ul. Kopernika), a w 1899 r. zakończono budowę nowej szkoły. 29 maja 1989 r. szkole nadano imię Janusza Korczaka.
Przyjechał sam graf
Jubileusz placówki swoją obecnością zaszczyciło wielu znakomitych gości. Wśród nich nie zabrakło przedstawicieli władz, byłych pracowników oświaty i absolwentów a nawet Eduarda grafa von Lichnowski, potomka rodu, który w końcu XIX w. oddał swoją ziemię pod budowę szkoły, pokrył część kosztów oraz zatrudnił nauczycieli. Wśród gości była też wizytator Halina Sitnikow z Kuratorium Oświaty, która pochwaliła borucińską placówkę. – Niedawno zakończyłam tutaj wuzytację, która wypadła wzorowo. Nie było żadnych zaleceń – oświadczyła.
Wszyscy mieli okazję zobaczyć nadzwyczajne wydanie programu „Kawa czy herbata”, którego gościem specjalnym była Mariola Kandziora, dyrektorka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borucinie. Opowiedziała ona m.in. o sukcesach szkoły, m.in. wokalnych, teatralnych, sportowych, plastycznych, matematycznych, recytatorskich i językowych.
Tym, którzy odeszli
Nie zapomniano również o zmarłych nauczycielach i pracownikach szkoły, którym poświęcono prezentację multimedialną a ponadto zadedykowano im utwór ks. Jana Twardowskiego „Śpieszmy się kochać ludzi”, zaśpiewany przez absolwentkę z Borucina Sonię Gorzalnik, a akompaniowała jej na gitarze Irena Hlubek, opiekunka Klubu Poezji Śpiewanej Atlantyda. Nie zabrakło też innych występów artystycznych, także z elementami morawskimi, śląskimi czy niemieckimi. Zaprezentował się m.in. Teatrzyk Niewielki i Teatr Niewielki. Zaśpiewano też hymn szkoły, do którego słowa ułożyła Kornelia Lach, zaś nuzykę Kornelia Pawliczek-Błońska.
(e.Ż)
Najnowsze komentarze