Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Asia w sejmie

09.06.2009 00:00
– Sejm w rzeczywistości jest dużo mniejszy, niż wydaje się w telewizji – mówi Joanna Ptak, uczennica Gimnazjum nr 1 w Raciborzu

Zdolna nastolatka wróciła już ze stolicy, gdzie wspólnie z innymi młodymi ludźmi podejmowała uchwały. – To było bardzo ciekawe przeżycie, bo miałam okazję poznać panów Komorowskiego, Palikota czy Olejniczaka. Poznałam rówieśników z różnych miast Polski. Sam wyjazd był fajnym doświadczeniem, które będę miło wspominać. Samo bycie posłem jest nieco nudne. Poprawialiśmy nawet przecinki w uchwałach. Mnie bardziej interesuje historia. Po liceum chciałabym studiować prawo. Mam nadzieję, że nie będę pracowała jako radca prawny i sama proponowała poprawianie przecinków w dokumentach – żartuje gimnazjalistka.

Joanna Ptak, nastolatka z Raciborza, wygrała prestiżowy konkurs. Jako jedna z nielicznych uczestników zasiadła w sejmie. To nagroda za napisanie ciekawej pracy na temat polityczny. Temat wypracowania brzmiał ,,Jak wydarzenia z 1989 roku pamięta moja rodzina”. Uczennica gimnazjum nr 1, pisząc tę pracę, bazowała, między innymi, na wywiadach ze znanymi ludźmi. To zwróciło uwagę komisji, bo jako jedyna podeszła do tematu w ten sposób. Spośród 360 prac nadesłanych z całego województwa wybrano 52.

Sejm DiM obraduje od 1994 roku. To nieformalny polski parlament, w którym zasiada młodzież gimnazjalna i szkół średnich. Kadencja posłów trwa jeden rok, a jedyna sesja w roku odbywa się 1 czerwca, w Dzień Dziecka.

(acz)

  • Numer: 23 (895)
  • Data wydania: 09.06.09