Wtorek, 19 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Seweryny, Salomei

RSS

Uczcili śląskich kompozytorów

02.06.2009 00:00
Nie od dziś wiadomo, że muzyka łagodzi obyczaje. Zwłaszcza, jeśli jest to muzyka klasyczna, a wykonawcy reprezentują różne narody.

Koncert, który odbył się 31 maja na terenie parku zamkowego w Łubowicach, był częścią tegorocznego Festiwalu Kompozytorów Śląskich, a jego organizatorem było Górnośląskie Centrum Kultury i Spotkań im. Josefa von Eichendorffa. – Głównym celem przedsięwzięcia jest promowanie śląskich kompozytorów oraz tych, którzy działali na Śląsku – mówi Piotr Baron, dyrektor artystyczny i pomysłodawca imprezy. – Staraliśmy się tak dobrać program, żeby znalazł się w nim zarówno dawny, jak i nowszy repertuar – dodaje.

Przed publicznością zaprezentował się tego dnia Kijowski Kwartet Smyczkowy, dyrygent – Karl Heinz Mertens, Wolfgang Stockmeier – fortepian oraz chór z Oberhausen i orkiestra symfoniczna z Opola. Można było posłuchać utworów Ludwika van Beethovena, Johanna Schoberta, Wolfganga Stockmeiera i Norberta Linke, którego kantata „ … und Tausend Gedanken bind’ ich” została po raz pierwszy wystawiona w Polsce. Ponadto kompozytorowi Wolfgangowi  Stockmeierowi wręczono Medal Josepha von Eichendorffa za zasługi dla śląskiego dziedzictwa muzyki klasycznej.

Wśród słuchaczy nie zabrakło ks. dra Henryka Rzegi, proboszcza z Łubowic. – Wspaniała inicjatywa i należy tu pochwalić prezesa Fundacji im. Eichendorffa Piotra Barona, jednego z organizatorów – stwierdził proboszcz. – Wystąpił chór z Niemiec, orkiestra symfoniczna z Opola i muzycy z Ukrainy. Nie można więc tutaj mówić o nacjonalistycznym spojrzeniu. Zresztą Ślązacy zawsze byli otwarci, nigdy się nie zamykali na innych. To, co dzisiaj usłyszeliśmy, to naprawdę muzyka wysokich lotów – chwalił ks. Rzega.

Festiwal Kompozytorów Śląskich potrwa do 7 czerwca. W ramach festiwalu, oprócz Łubowic, zaplanowano koncerty w Nysie, Gliwicach, Pietrowicach Wielkich i w Javorniku w Czechach.

(e.Ż)

  • Numer: 22 (894)
  • Data wydania: 02.06.09