Sukces to praca wsparta zdolnościami
Potrzebna jest również solidna praca, aby osiągnąć znaczące wyniki.
Katarzyna Pieruszka jest uczennicą klasy o profilu biologiczno-chemicznym. Przebrnęła z powodzeniem przez wszystkie etapy Olimpiady Wiedzy Ekologicznej i w czerwcu jako jedna z siedmiu osób będzie reprezentować województwo śląskie na etapie centralnym, który odbędzie się w Warcinie w województwie pomorskim. W przygotowaniach do olimpiady pomagała jej nauczycielka Bogumiła Bąk. Ekologią i biologią interesuje się od najmłodszych lat. Wcześniej napisała pracę badawczą na temat dinozaurów – wykopalisk w Krasiejowie. Została ona wysoko oceniona, co zakwalifikowało Kasię do olimpiady wiedzy biologicznej. Napisała też w języku angielskim pracę na temat zmian klimatycznych. Brała udział w konkursie wiedzy PCK, w którym zajęła
I miejsce w okręgu raciborskim. Kasia lubi przebywać na łonie natury i czytać książki. W przyszłości chciałaby studiować jakiś kierunek związany z biologią.
Basia Wycisk uczy się w II klasie o profilu matematyczno-fizycznym. Jako jedna z 48 osób z całej Polski jest laureatką olimpiady literatury języka polskiego. W przygotowaniach do niej pomagał jej polonista Herbert Dengel i mama, która także jest polonistką. Na pytanie, czym interesuje się poza szkołą, odpowiada ze śmiechem, że szkołą interesuje się poza literaturą. Przejście wszystkich etapów olimpiady zajęło jej prawie dziesięć miesięcy, ale mówi, że nie czuje się tym zmęczona, ponieważ to ją pasjonuje. Od dziecka bardzo dużo czyta, głównie literaturę współczesną. – Trzeba mieć priorytety. Wtedy znajdzie się czas na to, co dla nas ważne. Zawsze udaje mi się przeczytać 30-40 stron książki dziennie. Staram się mieć czas dla przyjaciół, co najmniej raz w tygodniu chodzę do kina, uczęszczam na zajęcia literackie i uczę się języków. Mimo tylu zajęć pozaszkolnych z nauką nie mam problemów – mówi. Chciałaby studiować filologię polską, etnologię i antropologię kultury na Uniwersytecie Warszawskim.
Justyna Cyfka jest już absolwentką II LO, klasy o profilu lingwistyczno-humanistycznym. W tym roku miała maturę. Brała udział w międzynarodowej olimpiadzie języka niemieckiego w Bielsku, gdzie zajęła II miejsce. Jako temat (a były trzy do wyboru) wybrała geografię krajów niemieckojęzycznych – tradycje, zwyczaje i obyczaje w Niemczech i Austrii. Do olimpiady pomogła się jej przygotować nauczycielka Judyta Bortel. Justyna od dziecka uczy się niemieckiego. W tym języku rozmawia z babciami i rodzicami. W tym roku szkolnym brała udział w konkursie PWSZ w Raciborzu, gdzie w nagrodę otrzymała indeks oraz w konkursie w Bielsku, gdzie wygrała dwa lata bezpłatnych studiów. Zdecydowała się jednak studiować psychologię w Opolu.
Wśród innych wybitnych uczniów II LO są także m.in.: Aneta Komarnicka, Krzysztof Kostka i Leszek Sput – laureaci ostatniego szczebla drużynowego turnieju z fizyki, Monika Pyrcek, finalistka śląskiego konkursu matematycznego, Alina Mika, która jako jedna z sześciu w kraju otrzymała stypendium i prawo do dalszej nauki w sieci Szkół Zjednoczonego Świata w Kostaryce oraz męskie drużyny w piłce koszykowej i siatkowej, które wystąpiły w półfinałach Wojewódzkiej Licealiady Młodzieży.
Ewa Halewska
Najnowsze komentarze