Pomysł ze strzelnicą wypalił
Nowa strzelnica znajduje się w Raciborzu, na terenie siedziby Śląskiego Oddziału Straży Granicznej przy ulicy Dąbrowskiego 2. Obiekt spełnia wszystkie warunki techniczne określone dla strzelnic ćwiczebnych, a także normy w zakresie bezpieczeństwa i ochrony środowiska, co potwierdziło przeprowadzone strzelanie atestacyjne.
Przy budowie strzelnicy wykorzystane zostały specjalne, odporne na przebicie, materiały zatrzymujące wystrzelone pociski oraz uniemożliwiające ich rykoszety wewnątrz hali strzelań. Zadbano również o zniwelowanie poziomu hałasu towarzyszącemu strzelaniu z broni palnej. Wysokiej jakości materiały pochłaniające dźwięk obniżają skutecznie poziom hałasu wewnątrz i uniemożliwiają jego wydostanie się na zewnątrz strzelnicy. Niezależnie od tego, osoby strzelające korzystają z nowoczesnych ochraniaczy słuchu. W trosce o użytkowników strzelnica została też wyposażona w system wentylacyjno-grzewczy, którego zadaniem jest usunięcie na zewnątrz gazów powstałych w wyniku spalania prochu strzelniczego oraz utrzymanie właściwej temperatury. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technicznych obiekt jest przystosowany zarówno do prowadzenia strzelań statycznych – do tarcz nieruchomych, jak i strzelań dynamicznych – do celów ukazujących i przemieszczających się z różnymi prędkościami i w różnych kierunkach. Możliwe jest również prowadzenie strzelań sytuacyjnych uwzględniających różne postawy strzeleckie oraz przemieszczanie się strzelca w trakcie strzelania. Rodzaj i ilość zastosowanych w hali strzeleckiej punktów świetlnych (reflektorów) oraz sposób ich rozmieszczenia pozwalają na symulowanie różnorodnych warunków oświetlenia naturalnego, mającego wpływ na celność oddawanych strzałów.
Na strzelnicy można prowadzić strzelanie z broni krótkiej, długiej, maszynowej oraz gładkolufowej na maksymalną odległość 30 metrów. Jednocześnie mogą strzelać 4 osoby. Stanowiska strzeleckie wyposażone są w mechanizmy przesuwne (tarczociągi), zapewniające precyzyjne ustawienie tarczy na wybranym przez strzelca dystansie, od 10 do 30 metrów. Dodatkowo każde stanowisko wyposażone jest w kamerę, monitor LCD oraz lunetkę strzelecką, umożliwiające oglądanie wyników strzelania w jego trakcie, celem ewentualnego korygowania błędów.
Za stanowiskami strzeleckimi znajduje się pomieszczenie dla obserwatorów oddzielone od hali strzelań dźwiękoszczelną szybą. W pozostałych pomieszczeniach obiektu strzelnicy znajdują się: punkt sanitarny, sala do czyszczenia i konserwacji broni, sala dla instruktorów, szatnia, a także sala szkoleniowa wyposażona w multimedialny trenażer strzelecki, wykorzystujący technikę laserową. To zintegrowane z komputerem i projektorem multimedialnym urządzenie może wyświetlać zarówno plansze i obrazy do doskonalenia umiejętności strzeleckich, jak i sekwencje filmowe symulujące sytuacje, z jakimi mogą spotkać się funkcjonariusze w czasie służby. Dzięki temu uczestniczący w szkoleniu funkcjonariusze mogą pod okiem doświadczonych instruktorów nauczyć się właściwej i szybkiej oceny zagrożenia oraz skutecznego, a zarazem bezpiecznego działania. Co ciekawe, zastosowany program komputerowy umożliwia tworzenie przez użytkownika własnych symulacji wg potrzeb użytkownika i zgodnie ze specyfiką służby.
Oddanie do eksploatacji tak nowoczesnego obiektu szkoleniowego jest związane z koniecznością ciągłego podnoszenia poziomu szkolenia strzeleckiego funkcjonariuszy, mającego na celu sprawne, a równocześnie bezpieczne posługiwanie się bronią w trakcie realizacji przez nich zadań służbowych. Kryta strzelnica została zbudowana od podstaw, w ramach kompleksu szkoleniowo-technicznego, w skład którego, oprócz strzelnicy, wchodzą boksy garażowe oraz w pełni ekologiczna myjnia samochodowa. Obiekt powstał w miejsce nienadającego się do dalszego użytkowania budynku magazynowo-garażowego zbudowanego w 1936 roku. Jego stan techniczny (stalowa przerdzewiała konstrukcja) zagrażał bezpieczeństwu, a jego remont okazał się nieopłacalny. W planie budowy nowego budynku uwzględniono aktualne potrzeby oddziału, w tym brak strzelnicy niezbędnej dla właściwego szkolenia strzeleckiego funkcjonariuszy.
(acz) (ŚOSG)
Najnowsze komentarze