Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Za pracę dla Ziemi

05.05.2009 00:00
Po raz kolejny zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przyznał Zielone Czeki.

Zielone Czeki to finansowe nagrody przyznawane osobom indywidualnym i zespołom badawczym wyróżniającym się w minionym roku w działalności proekologicznej w województwie śląskim. Wręczone zostały 22 kwietnia, z okazji Dnia Ziemi, w siedzibie Radia Katowice. W uroczystości uczestniczyło wielu zaproszonych gości.

Śląsk to szczególne miejsce

Scenografią tego wydarzenia były zdjęcia Gabrieli Habrom-Rokosz z Raciborza, laureatki nagrody Zielonego Czeku w ubiegłym roku, która obiektywem uchwyciła przejmujące piękno przyrody Śląska.  – Obyśmy taką piękną przyrodę mogli oglądać nie tylko na zdjęciach – stwierdził obecny na uroczystości Bernard Błaszczyk, wiceminister środowiska. Zwrócił też uwagę, że obchody Dnia Ziemi mają na Górnym Śląsku od lat szczególny charakter. – Tu  właśnie, na terenach najbardziej zdegradowanych ekologicznie w Polsce, szczególnej wagi nabierają wszelkiego rodzaju akcje, konkursy i plebiscyty zmierzające do zmian zachowań i codziennych nawyków na przyjazne środowisku i jego ochronie – mówił wiceminister Blaszczyk. Dodał że idea „Zielonych Czeków”, konkursu zorganizowanego po raz pierwszy w 1994 roku przez WFOŚiGW, doskonale wpisuje się dziś w te wyzwania.

Kapituła wybrała sześciu

W uroczystej gali uczestniczyły władze województwa, a także przedstawiciele samorządów, instytucji i organizacji ekologicznych. W tym roku zarząd Funduszu na wniosek Kapituły, wyłonionej spośród autorytetów z zakresu ekologii, spośród 23 zgłoszonych wniosków przyznał sześć Zielonych Czeków. W kategorii programy i akcje proekologiczne otrzymała go Lidia Skórzak, w kategorii prace naukowo – badawcze – dr hab. Adam Stebel – w kategorii edukacja ekologiczna dr Marek Kaczmarzyk, w kategorii profilaktyka zdrowotna dzieci i młodzieży zagrożonych schorzeniami związanymi z zanieczyszczeniem środowiska – Ewa Cofała, w kategorii działania popularyzatorskie i promocja postaw proekologicznych – Stanisław Czyż, natomiast nagrodę specjalną otrzymał dr Leopold Kobierski.

(oprac. izis)

  • Numer: 18 (890)
  • Data wydania: 05.05.09