Wtorek, 19 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Seweryny, Salomei

RSS

Nie róbmy konkurencji Panu Jezusowi

21.04.2009 00:00
O duchowym wymiarze sakramentu komunii, strojach, prezentach i „pakiecie komunijnym” rozmawiamy z księdzem Adamem Rogalskim, proboszczem parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Raciborzu.

Czym jest dla chrześcijanina przyjęcie sakramentu komunii św.?
Komunia to jeden z etapów wtajemniczenia chrześcijańskiego, obok chrztu i bierzmowania. Można przygotować do niej osobę, która potrafi rozróżnić dobro od zła.

W jakim wieku dzieci przyjmują sakrament?
Dawniej dzieci przystępowały do komunii św. w drugiej klasie. Jednak na synodzie diecezjalnym zapadła decyzja, aby przesunąć o rok to ważne wydarzenie. Zmianę motywowano większą dojrzałością trzecioklasistów. Zmiana nie dotyczy całego kraju, nasza diecezja opolska to raczej wyjątek niż reguła.

Czy istnieje w takim razie możliwość, by młodsze dziecko przyjęło sakrament?
Dzieci są świadome i głęboko przeżywają wydarzenie, jakim jest Pierwsza Komunia. Oczywiście zależy to od rozwoju i odpowiedniego przygotowania. O tym, w jakim wieku dziecko pójdzie do komunii, mogą zdecydować rodzice. Zdarza się, że zgłaszają się do mnie i pytają, czy pociecha może przyjąć wcześniejszą komunię. Nie jest to jednak częste zjawisko. Większość rodziców i same dzieci wolą, żeby sakrament przyjąć z całą klasą.

Od kilku lat można zaobserwować, że dzieci do komunii przystępują w albach. Jak jest w Raciborzu?
W większości raciborskich parafii też coraz częściej chłopcy i dziewczynki idą do komunii w białych albach. Nie jest to wymóg, ale zauważam, że rodzice chętnie wybierają jednolite stroje. To praktyczne i tańsze rozwiązanie. Taki ubiór może służyć kolejnym dzieciom i wygląda estetycznie. W ostatnich latach zdarzało się, że sukienki komunijne były mniejszymi kopiami sukni ślubnych. Alby pozwalają tego uniknąć.

Przy okazji przyjęcia sakramentu komunii każde dziecko otrzymuje świecę, pierwszą książeczkę i różaniec. Wybór jest indywidualną sprawą, czy parafia zapewnia te akcesoria?
Jest to indywidualny wybór, każdy może też skorzystać z oferty parafii i przez nas zamówić te rzeczy. Staramy się jednak unikać wręczania „pakietu komunijnego”, dlatego każdy z elementów dziecko otrzymuje przy okazji uroczystego nabożeństwa. Różańce zostają poświęcone już w październiku, świece w kwietniu. Obecnie jest problem z Drogami do nieba, bo drukarnia nie zdążyła wydać nowych, ale kiedy je dostarczy, także zostaną uroczyście wręczone.

W czasie komunii sklepy prześcigają się w ofertach atrakcyjnych prezentów. Niedługo rodzice chrzestni i inni goście staną przed problemem wyboru odpowiedniego podarku. Czy ma ksiądz dla nich jakąś wskazówkę?
Ponieważ jest to uroczystość, to prezenty są czymś naturalnym. Ważne jednak, żeby podkreślały rangę wydarzenia, a nie stały w jego centrum. Zwracam się za apelem, żeby nie dać się porwać prądowi komercyjnemu. Pan Jezus nie może konkurować z materią, wtedy trudno ukazać dzieciom istotę wydarzenia, jakim jest przyjęcie sakramentu. Tu jest bardzo ważna rola rodziców, trzeba zachować zdrowy porządek.

Dziękuję ze rozmowę.

Ela Gładkowska

  • Numer: 16 (888)
  • Data wydania: 21.04.09