Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Wyciszenie choć nie postne

24.03.2009 00:00
Grywają często w kościołach. Ich występy w muzeach należą do rzadkości.

Trio BaCaFlu 20 marca zaprezentowało w raciborskim Muzeum koncert „Muzyka sakralna”.

Nazwa tria wzięła się od nazw pierwszych sylab nazw instrumentów (basoon, clarinet i flute). Zespół istnieje od 2002 roku. Publiczności zaprezentowały się flecistka Agata Brachman-Szymczyk, klarnecistka Dominika Kubicka oraz Renata Taut na fagocie. Pracują w orkiestrach Opery Śląskiej, Teatru Rozrywki i Teatru Muzycznego. W ich aranżacji można było wysłuchać utworów m.in. Vivaldiego, Bacha i Haendla.

Koncert był lekcją historii muzyki, bo poszczególne części poprzedzał wstęp na temat kompozytorów. Skorzystała z tego 13-osobowa grupa młodzieży z Kółka Rekreacyjno-Krajoznawczego z Kobyli. – Jesteśmy po raz pierwszy na takim koncercie. Trzeba wychowywać kolejne pokolenia miłośników starodawnej muzyki, by ich w przyszłości nie zabrakło – powiedziała Małgorzata Rożnowska, opiekun grupy.

Dyrektor Muzeum Joanna Muszała-Ciałowicz podkreśliła, że w murach placówki muzyka klasyczna brzmi
w sposób szczególny. – Chciałam przed Wielkanocą jakiś wyciszający koncert, bo np. jazz wydał mi się niestosowny na ten okres. Jednak nie chodziło mi też o wielkopostny charakter – zaznaczyła.

(ma.w)

  • Numer: 12 (884)
  • Data wydania: 24.03.09