Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Dokumenty na śmietniku

10.03.2009 00:00
Czy z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej wyciekły poufne dane?

Poinformował nas o tym listownie mieszkaniec Kuźni Raciborskiej, który przesłał nam dokument znaleziony na ulicy.  Okazało się, że jest to szczegółowe zestawienie obrotów i sald kont za okres od stycznia do grudnia 2008 roku. Z pisma można się dowiedzieć m.in. o zwrocie nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych przez panią X, wpłacie odsetek za zwłokę przez pana Y czy też wpłacie należności od komornika oraz odpłatności za pobyt w DPS kilku innych osób. „Bardzo proszę, aby zainteresować się, w jaki to sposób takie dokumenty można znaleźć w Kuźni Raciborskiej na ulicy, na śmietniku osiedlowym. A znalazłem je właśnie na ulicy, kiedy dzieciaki szły ze szkoły, po prostu bawiły się właśnie tym dokumentem” – napisał oburzony mieszkaniec Kuźni Raciborskiej.

Zbigniew Grygier, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, był bardzo zdziwiony, kiedy usłyszał o tym fakcie. – Nie wiem, jak te dokumenty mogły się wydostać na zewnątrz – przyznaje. – Na bieżąco niszczymy takie pisma albo przechowujemy je w archiwum, do którego klucz mam tylko ja – dodaje. Dyrektor zaznacza, że informacje zawarte w piśmie nie są „drażliwe” i ich ujawnienie nie powinno nikomu zaszkodzić. – Znacznie gorzej byłoby, gdyby podano tam adresy lub numery dowodów osobistych. Natomiast informacje o pieniądzach nie są objęte tajemnicą. Niemniej jednak nie powinno to wydostać się na zewnątrz. Mamy ksero w publicznym miejscu, może podczas kserowania ktoś przez przypadek znalazł się w posiadaniu tego dokumentu. Postaram się wyjaśnić sytuację i uczulić pracowników, żeby zwracali baczniejszą uwagę na takie dokumenty – kończy Grygier.

(e.Ż)

  • Numer: 10 (882)
  • Data wydania: 10.03.09