Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Wspólna sprawa, wspólny patrol

17.02.2009 00:00
Polsko-czeskie patrole ujawniły 80 litrów nielegalnego alkoholu z Czech, który w swoich samochodach przewoziło dwoje  obywateli Polski. Do zdarzeń doszło w Chałupkach i w czeskim Cieszynie.

W rejonie miejscowości Chałupki, w trakcie sprawdzania bagażnika wytypowanego do kontroli forda mondeo, którym poruszał się 34-letni mieszkaniec województwa warmińsko-mazurskiego, funkcjonariusze ujawnili 60 litrów alkoholu bez znaków skarbowych akcyzy (50 litrowych butelek wódki i 10 butelek spirytusu). Mężczyzna tłumaczył się, że alkohol kupił na jednym z przygranicznych bazarów po stronie czeskiej od nieznanych osób. Twierdził, że kupił go na własne potrzeby, ale niewykluczone, że wódka i spirytus wartości szacunkowej ponad 3 tysięcy złotych były przeznaczone do odsprzedaży z zyskiem na terenie Polski.

W toku prowadzonych czynności mężczyzna zgodził się na dobrowolny przepadek ujawnionego w jego samochodzie nielegalnego towaru na rzecz Skarbu Państwa i wystąpił z wnioskiem o dobrowolne poddanie się karze. – Ujawniony alkohol - pochodzący prawdopodobnie z nielegalnej czeskiej rozlewni, zatrzymano, a w stosunku do jego właściciela funkcjonariusze straży granicznej wszczęli postępowanie za popełnione wykroczenie karno-skarbowe – wyjaśnia ppłk Cezary Zaborski, rzecznik śląskich pograniczników.

To nie jedyny zatrzymany alkohol w ostatnich dniach. Do podobnego zdarzenia doszło w trakcie wspólnego patrolu prowadzonego przez funkcjonariuszy czeskiej policji i polskiej straży granicznej na terytorium Czech, w rejonie czeskiego Cieszyna. Podczas kontroli osobowego renault clio, którym poruszała się obywatelka Polski – 59-letnia mieszkanka województwa śląskiego, funkcjonariusze znaleźli 20 litrowych butelek wódki. Alkohol wartości około 800 zł znajdował się w bagażniku pojazdu. 

Gdyby ujawniony w obu przypadkach alkohol trafił do sprzedaży w Polsce, Skarb Państwa z tytułu niezapłaconych podatków straciłby około  3 000 zł.  – Wspólne polsko-czeskie patrole są jednym z elementów współdziałania między Polską i Czechami w zakresie zapobiegania i zwalczania przestępczości, szczególnie istotnym w warunkach zniesienia kontroli na granicach wewnętrznych UE. Patrol w zależności od potrzeb może składać się z funkcjonariuszy polskiej straży granicznej i czeskiej policji, polskiej policji i czeskiej policji lub polskiej straży granicznej, polskiej policji i czeskiej policji – tłumaczy Zaborski.

oprac. (acz)

  • Numer: 7 (879)
  • Data wydania: 17.02.09