Wtorek, 19 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Seweryny, Salomei

RSS

Sztuka walki dla dżentelmenów

06.01.2009 00:00
Już od ponad 10 lat swoją prężną działalność prowadzi raciborska sekcja aikido.

Ta ciekawa sztuka walki rodem z Japonii, oprócz rozwoju sprawności fizycznej uczy także myślenia, kultury osobistej i współpracy w grupie.

Raciborscy zawodnicy aikido mają okazję doskonalić swoje umiejętności pod okiem doświadczonego instruktora Polskiej Federacji Aikido, którym jest Sensei Rafał Obrzud posiadający stopień 3 dana Aikido Aikikai. Statystycznie jedna osoba na 10000 ludzi rozpoczynających naukę dochodzi do stopnia trzeciego dana. W Polsce aktualnie jest ok. 20 takich osób. Taki wyczyn wymaga lat praktyki, wiele czasu poświęconego na zajęcia, staż, a wszystko poddawane jest weryfikacji przez Zarząd Polskiej Federacji Aikido.

Raciborska sekcja jest klubem związkowym. Posiada wszelkie aktualne papiery potrzebne do prowadzenia takiej działalności. – Instruktorzy, którzy pracują w raciborskim klubie również posiadają uprawnienia związkowe. Mówię to po to, żeby uświadomić np. rodzicom, że pracują u nas osoby przeszkolone, mające odpowiednie kursy pedagogiczne i są to ludzie doświadczeni w prowadzeniu takich zajęć – mówi Rafał Obrzud. Raciborski Sensei przyznaje, że aikido nie jest łatwą dyscypliną. W tej sztuce walki minimalny okres od rozpoczęcia nauki do uzyskania np. stopnia mistrzowskiego wynosi ok. 10 lat. – Moim zdaniem jest to dobre podejście. W ten sposób nie ma możliwości, że papiery instruktorskie otrzyma osoba nieodpowiedzialna. W naszym klubie duży nacisk kładziemy na kulturę. Można przyjść do nas i zobaczyć, że na naszych treningach każdy wie jak ma się zachować. Każde dziecko w pozycji siedzącej utrzymuje prostą postawę pleców, słucha co się do niego mówi. Nie jest to wyuczone absolutnie jakimiś metodami na siłę, tylko każdy uczeń rozumie jak ma się zachować. Nie ma rywalizacji, agresji czy walki, a panuje wzajemna kultura. Dzięki temu na sali nie zdarzają się żadne niebezpieczne wypadki. Oprócz sportowej strony tej dyscypliny, aikido również wychowuje – dodaje Rafał Obrzud, który zajęcia aikido prowadzi w całej Polsce i zauważa, że zainteresowanie tą sztuką walki jest bardzo duże. Raciborska sekcja stara się promować swój klub poprzez pokazy na wielu imprezach na terenie miasta. – Zachęcam wszystkie osoby do treningów u nas. W ciągu roku jeździmy wszyscy na wiele obozów. W Raciborzu trenuje ok. 50-60 osób i wciąż można dołączyć do nas. Są to zajęcia nieobowiązkowe. Mamy podział na grupę dzieci i dorosłych. Nie mamy ograniczeń wiekowych. Nasz najmłodszy adept ma 2,5 roku, a trenuje u nas również 87-latek. Nie jest to sztuka, która wymaga określonej, bardzo dobrej sprawności fizycznej. Wymagamy także sprawności psychoruchowej, kiedy potrzebna jest współpraca w grupie i myślenie. Dużym pozytywem jest też wspólna praca dzieci z dorosłymi, która przełamuje takie pokoleniowe bariery. Świetne są również zajęcia o charakterze typowo rodzinnym. Przychodzą do nas rodzice z dziećmi i są to bardzo pozytywne zajęcia. Dziecko bardzo integruje się z rodzicem, mogąc w taki ciekawy sposób spędzić z nim czas. Tytuł pewnej książki świetnie oddaje charakter tej sztuki walki i brzmi: „Aikido, sztuka walki dla dżentelmenów”. Jest to piękna dziedzina oduczająca agresji, rozwijająca sprawność umysłową i fizyczną – kończy raciborski instruktor.

Zajęcia aikido:
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu (sala gimnastyczna): poniedziałki i środy 18.30 dzieci, 19.30 dorośli.
Międzyszkolny Ośrodek Sportowy (Sokół): soboty 13.00 dzieci, 14.00 dorośli.

(asr)

  • Numer: 1 (873)
  • Data wydania: 06.01.09