Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

W gwarze ja wam pokażę

30.09.2008 00:00
– A wom niech bydzie żal żeście tam nie byli – recytował Wiktor Utracki z Krzyżanowic.

Tworkowski Gminny Zespół Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki zorganizował 24 września I Konkurs Gwary Śląskiej. Była to impreza w ramach Festiwalu Kultury Śląskiej.

W konkursie zaprezentowało się 58 uczniów, w wieku od 3 do 16 lat, z przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów w gminie Krzyżanowice. Miejscowa szkoła od lat przeprowadza w listopadzie Konkurs Godki Śląskiej. – Było widać, że tak szerokie grono uczestników niektóre dzieci tremowało. Naszych uczniów jest łatwiej przygotować do recytacji w gwarze, bo wynoszą ją z domu – stwierdziła Renata Gołąbek z Nowej Wioski, nauczyciel języka polskiego z 15-letnim stażem.

– Tekstów szukałam po śląskim elementarzu, w Internecie oraz kalendarzach. Dzieci mówią ładnie zarówno po polsku, jak i śląsku. W naszej szkole mamy w zimie Tydzień Kultury Śląskiej m.in. z cyklem pogadanek o zwyczajach – tłumaczyła Bernadeta Sternisko z placówki w Zabełkowie.

Trzy edycje imprezy pod nazwą Morawske Rzadzyni Selske Hospodyni zorganizowała w Krzanowicach Kornelia Lach. – Konkurs w Tworkowie jest porównywalny z naszym, tyle że mamy więcej scenek regionalnych. Podziwiałam swobodę, z jaką dzieci posługują się gwarą. To ich naturalna mowa, a nie wyuczone na pamięć fragmenty tekstu – chwaliła jurorka. Pod wrażeniem były także Justyna Bindacz i Maria Kostrzewa, które oceniały występy. – Cieszę się z zachowania tradycji. Kiedyś sama tak się uczyłam, rozmawiając z babcią – wspominała pani Justyna.

Zgodnie z protokołem
Jury wyróżniło w grupie wiekowej przedszkola: Anitę Mańczyk za wiersz Hilary - wyróżnienie specjalne; Paulinę Lasak - Niyszczynśliwy Ptok i Martynę Bujak - Pan Hilary; wśród uczniów klas I - III sp: Darię Klon - Śląska bana - wyróżnienie specjalne; Magdalenę Pitrasz - Osioł bez taszy; Dawida Lichownika – Lato; w grupie wiekowej klasy IV- VI sp: Katarzynę Hetmaniok - Śląski obiad - wyróżnienie specjalne; Wiktora Utrackiego - Kapusta - wyróżnienie specjalne; Ewę Lopocz - Komedyjko we wilijo; wśród gimnazjalistów: Natalię Wiesner - Fyrcok; Dominikę Hain i Kamila Staszczyszyna - Alojz i Wili

(ma.w)

  • Numer: 40 (859)
  • Data wydania: 30.09.08