Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Przeciwko Korczakowi

30.09.2008 00:00
Radny Jan Kusy ma wątpliwości co do nadawania szkole specjalnej w Rudach imienia Janusza Korczaka.

– Czy to wybitny patriota? – pytał radny. – Wybitny pedagog – podkreślał wicestarosta.

Rada Pedagogiczna Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rudach zadeklarowała chęć utrzymania dotychczasowego patronatu Janusza Korczaka nad Zasadniczą Szkołą Zawodową Specjalną. Imiona szkołom podlegającym powiatowi nadaje uchwałą rada. Proponowani patroni muszą wyróżniać się nienagannym życiorysem i nie mogą wzbudzać zastrzeżeń pod względem postawy etycznej i zawodowej. W uzasadnieniu projektu uchwały podkreślono, że Janusz Korczak to prekursor walki o prawa dziecka, który domagał się m.in. by uznano, że dziecko jest pełnowartościowym człowiekiem od chwili narodzin.

Uwagi do uchwały miał na posiedzeniu Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska radny Jan Kusy. Wpierw podał daty narodzin i śmierci słynnego nauczyciela, po czym zapytał: Czy to jest wybitny patriota? Przecież uczył i leczył żydowskie dzieci. Nimi się zajmował. Wiem, że uznają mnie za antysemitę, choć nim nie jestem. Tolerancyjny jestem – powiedział. Korczaka porównał z Władysławem Bartoszewskim, podkreślając, że ten „nie ma nawet średniego wykształcenia i to taki autorytet?”.

Uchwały bronił wicestarosta Andrzej Chroboczek. – Korczak był wybitnym pedagogiem. Jak sprzeciwimy się nadaniu jego imienia placówce, to doprowadzimy do wyrywania tablicy pamiątkowej z gmachu szkoły, która od lat tak się nazywa – tłumaczył. – Na sesji będę przeciw – postanowił Kusy. – Niech każdy głosuje w zgodzie z własnym sumieniem
– podsumował starosta Adam Hajduk.

(ma.w)

  • Numer: 40 (859)
  • Data wydania: 30.09.08