Wtorek, 19 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Seweryny, Salomei

RSS

Nowa oczyszczalnia coraz bliżej

19.08.2008 00:00
Dobiega końca budowa trzykomorowego zbiornika technologicznego będącego podstawowym obiektem nowo budowanej oczyszczalni w Kuźni Raciborskiej.

W jego skład wchodzi zbiornik retencyjny (uśredniający) o pojemności  560 m3 oraz dwa bioreaktory o pojemności 440 m3 każdy. Obiekt czekają jeszcze próby szczelności, odbiory techniczne oraz prace wykończeniowe elewacji zewnętrznej. Wcześniej został oddany do użytku zmodernizowany budynek socjalny, zawierający szatnie i umywalnie dla pracowników obsługi oczyszczalni oraz pracowników grupy wodociągowej. Rozpoczęto również budowę przepompowni ścieków. W następnej kolejności powstaną budynki technologiczne. Inwestycję zakończy wyburzenie starych budowli technologicznych wchodzących w skład obecnie pracującej, starej oczyszczalni. Nastąpi to oczywiście po osiągnięciu pełnej mocy przerobowej nowego obiektu. Próbny rozruch nowej oczyszczalni planowany jest pod koniec bieżącego roku.

Do chwili obecnej prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Niestety, ze względu na długotrwałe procedury, opóźnia się podpisanie umowy na dofinansowanie projektu w ramach Programu Rozwoju Subregionu Zachodniego. Aby nie dopuścić do wstrzymania inwestycji, spółka czyni starania w celu pozyskania pożyczki pomostowej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

– Całkowite zakończenie inwestycji w zakresie części technologicznej, łącznie z wyburzeniem starych obiektów, powinno zakończyć się do 30 czerwca 2009 roku. Największych nakładów czasu i pracy wymagała właśnie budowa wspomnianego wcześniej zbiornika – mówi Marian Kostka, prezes Gminnego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Kuźni Raciborskiej.

Stara, wyeksploatowana oczyszczalnia pracuje już od ponad 50 lat w przestarzałej technologii złoża zraszanego. Ekspertyzy budynków złóż biologicznych stanowią o ich bardzo złym stanie technicznym, uniemożliwiającym ich remont.

Do redukcji zanieczyszczeń w nowej oczyszczalni będzie zastosowana metoda osadu czynnego z technologią SBR (Sequential Batch Reactor). Oczyszczalnia jest zaprojektowana w sposób umożliwiający rozbudowę i wprowadzenie nowości technicznych.

Projekt oczyszczalni praktycznie eliminuje skutki ewentualnych awarii. Nowa oczyszczalnia będzie wyposażona w system monitoringu elektronicznego, kontrolujący prace oczyszczalni w sposób ciągły i powiadamiający natychmiast o jakiejkolwiek awarii urządzeń. Urządzenia zostały zaprojektowane w zespołach ze 100% rezerwą. Układy montażowe urządzeń, przede wszystkim pomp, pozwalają na ich szybką wymianę. Na wypadek braku zasilania, zainstalowany będzie agregat prądotwórczy, zapewniający zasilanie wszystkich urządzeń niezbędnych do prawidłowej pracy oczyszczalni.

Bogusław Wojtanowicz – wiceburmistrz Kuźni Raciborskiej
Nowa oczyszczalnia jest ważna z kilku powodów. Przede wszystkim stara nie spełniała wymogów z zakresu ochrony środowiska. Były wyznaczone terminy, żeby wybudować nową. Druga sprawa to wysokie kary pieniężne, które były zawieszone i ciążyły nad spółką wodną. Dlatego ta budowa jest jak najbardziej uzasadniona.  

Sabina Chroboczek-Wierzchowska – wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej
To bardzo ważna inwestycja dla naszej gminy. Wkrótce będziemy mieli jedną z najnowocześniejszych oczyszczalni, spełniającą wszystkie normy unijne. Jest to szczególnie ważne z punktu widzenia ochrony środowiska. Ścieki nareszcie będą pod stałą kontrolą.

Irena Wita – mieszkanka gminy
Nowa oczyszczalnia jest bardzo potrzebna. Wiadomo, że lepiej mieć nową i porządną niż płacić kary z powodu starej, niewystarczającej. Ta inwestycja poprawi jakość naszego środowiska. Może Rudka, do której odprowadzane są ścieki, w końcu przestanie nieprzyjemnie pachnieć.

(e.Ż)

  • Numer: 34 (853)
  • Data wydania: 19.08.08