Wtorek, 19 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Seweryny, Salomei

RSS

W skrócie - powiat raciborski

12.08.2008 00:00

Ulga wyczekiwana przez powiat
Tyle dróg, ile w tym roku, powiat jeszcze nigdy nie remontował. Nie wiadomo, czy przyszłoroczny budżet pozwoli na podobny rozmach, bo wykonanie dochodów może być mniejsze. – Z nadzieją czekamy na rozwiązania ustawowe wprowadzające zwrot VAT-u za inwestycje samorządowe. Cieszymy się, że dostaliśmy 32 miliony złotych na szpital, ale 22% z tej kwoty to podatek – zauważa starosta Adam Hajduk.

Pogadajmy o robocie
Bezrobocie i sytuacja na rynku pracy – tym zajmą się na sierpniowej sesji radni powiatowi. Obrady odbędą się 26 sierpnia. – Wielu fachowców wraca do domu z zagranicy. Mamy wiele robót do wykonania. Średnio budowlaniec może wyciągnąć 3 tysiące złotych na miesiąc, jeśli policzy sobie koszty zarobkowania w Niemczech, to woli zostać na miejscu – uważa starosta raciborski.

Żeby szkoły pachnęły świeżością
Nowe toalety w Mechaniku, remont drugiego piętra w Budowlance przystosowanie placówki w Rudach pod Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy oraz prace remontowe w salach gimnastycznych II LO i Ekonomika to niektóre z inwestycji w oświatę, jakie prowadzi latem powiat raciborski. – Jak co roku, poprawiamy stan placówek. Wszędzie są jakieś prace – mówi starosta Adam Hajduk.

Ciepło na własność
Prezydent Mirosław Lenk uważa, że plany komercjalizacji Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej nie są korzystne dla gminy. – Wolelibyśmy przejąć udziały w PEC. Na terenie miasta znajduje się kotłownia w Studziennej i sieć. Zamiast komercjalizacji byłaby komunalizacja – mówi prezydent.

Jak się zamienią, to będzie sprzedaż
W budynku na Rynku, gdzie na parterze mieści się bank PKO, miasto widziałoby usługi hotelarsko-gastronomiczne. Obecnie nad bankiem są 2 mieszkania, których najemcom magistrat proponuje zamianę na wspólny budynek jednorodzinny. Jak mówi prezydent Lenk, wyrazili oni wstępną zgodę na zamianę, po której magistrat będzie mógł sprzedać całą nieruchomość.

Sposób na słaby asfalt
Miasto zastanawia się nad budową nowej otaczarni, gdzie wytwarza się asfalt. Ta, która obecnie służy Przedsiębiorstwu Robót Drogowych, produkuje asfalt niskiej jakości. – Zastanawiamy się nad dokapitalizowaniem PRD, oprócz budowy otaczarni zakupilibyśmy też nowoczesny sprzęt – mówi prezydent M. Lenk.

  • Numer: 33 (852)
  • Data wydania: 12.08.08