Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Krew na wagę życia

05.08.2008 00:00
W Raciborzu brakuje krwi. Stąd pomysł Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa na  zorganizowanie konkursu „W trosce o życie”, który potrwa co najmniej do końca sierpnia. Jego uczestnicy mogą liczyć na atrakcyjne nagrody: rowery, sprzęt RTV, AGD, aparaty cyfrowe, które zostaną rozlosowane. Być może w ten sposób uda się zmniejszyć niedobór krwi, jaki występuje w okresie letnim.

Osób, które regularnie oddają krew, jest w naszym mieście coraz mniej. Należy do nich m.in. 34-letnia Urszula Homola (na zdjęciu z córkami Moniką i Dorotą), która od 16 lat dzieli się z innymi swoją krwią. W sumie oddała już ponad 17 litrów. – Pierwszy raz przyszłam do krwiodawstwa, gdy tylko skończyłam 18 rok życia. Zrobiłam to przede wszystkim z ciekawości. Słyszałam różne historie i chciałam sprawdzić, jak to jest. Nic mi nie było i od tego czasu  staram się chodzić regularnie – wspomina pani Ula. Nie jest jedyną dawczynią w swojej rodzinie. – Również mąż, a także teść oddają krew – mówi. Córki: 10-letnia Dorota i 6-letnia Monika już teraz zapowiadają, że jak dorosną, będą oddawać krew. – Dziewczynki chodzą ze mną i widzą, na czym to polega. Nie boją się igły ani krwi – chwali mama swoje pociechy.

(JaGA)

  • Numer: 32 (851)
  • Data wydania: 05.08.08