Wydobywają najwięcej na Śląsku
Uroczyste otwarcie nowej linii produkcyjnej uruchomionej przez firmę Utex-Terra Sp. z o.o. odbyło się 13 czerwca. Prezes firmy Roman Król przywitał wszystkich gości. Wśród nich nie zabrakło m.in. ministrów Jerzego Swatonia, Klemensa Ścierskiego oraz posła Henryka Siedlaczka. Swoje uznanie dla działalności Utex-Terra wyraził wójt Leonard Fulneczek. – Ta inwestycja ma duże znaczenie dla rozwoju gminy i powstania zbiornika Racibórz. Firma Utex-Terra trwale wpisała się w krajobraz gospodarczy naszej gminy – stwierdził gospodarz Krzyżanowic. Obiekt został też pobłogosławiony przez ks. proboszcza Piotra Tkocza.
Nowo otwarty zakład zatrudnia 20 osób. Składa się z zespołu urządzeń wydobywczych oraz zakładu przeróbczego. Zajmuje się wydobyciem i przeróbką kruszywa naturalnego. Podstawowe urządzenie wydobywcze to refuler, czyli koparka ssąca, dzięki której możliwe jest wydobycie 300 ton na godzinę, tj. największe na Śląsku. Kolejne urządzenie to odwadniacz kołowy, odpowiedzialny za odsączenie piasku, o wydajności 400 ton na godz. Zakład przeróbczy żwiru, którego celem jest segregacja i uszlachetnianie surowca, to zestaw wielu urządzeń najnowszej generacji, takich jak: przesiewacze wibracyjne służące do segregacji kruszywa, akwamatory odwadniające, płuczka mieczowa oraz przenośniki odstawcze. Zakład ma zdolność produkcyjną do 1 mln ton kruszywa rocznie. – Naszym celem jest jak największe przetworzenie surowca. Chodzi o to, żeby produkty finalne były jak najbardziej uszlachetnione – mówi Adrian Fibic, kierownik handlowy Utex-Terra. – Badania laboratoryjne dowodzą, że stosowanie naszych kruszyw w wysokojakościowych betonach powoduje mniejsze zapotrzebowanie na cement. Mamy nadzieję, że płynące z tego tytułu korzyści zostaną dostrzeżone przez klientów – dodaje.
Produkcja z dwóch niezależnych ciągów technologicznych w kopalni Bieńkowice pozwoli na poszerzenie asortymentu oraz zwiększenie wydajności, co w dobie niedoboru wysokojakościowych surowców mineralnych wykorzystywanych w budownictwie ma niebagatelne znaczenie dla wyników firmy, jak również dla gospodarki krajowej.
(e.Ż)
Najnowsze komentarze