Biznes od małego
– Będzie to jedna godzina tygodniowo w ramach nieobowiązkowych zajęć dodatkowych, łącznie około 20 w semestrze – mówi wiceprezydent Ludmiła Nowacka, która przygotowała całe przedsięwzięcie, zapowiadane zresztą w programie wyborczym prezydenta Mirosława Lenka. Tajniki biznesu będą zgłębiać tylko uczniowie klas III. Każdy z nich zdecyduje zresztą najpierw, czy chce się uczyć przedsiębiorczości. Uczestnictwo będzie oceniane tzw. oceną motywacyjną. Koszty kształcenia pokryje miasto.
– Jak sądzę, zajęcia będą się cieszyć powodzeniem. Znajomość zasad prowadzenia firmy i sporządzania biznes-planów przydaje się przecież w dorosłym życiu. Im szybciej młodzież pozna te zagadnienia, tym łatwiej będzie jej podejmować decyzje co do swojej przyszłości. W rozwiniętych krajach zachodnich małe i średnie, często rodzinne firmy wytwarzają większość produktu krajowego. W Polsce pod tym względem wciąż jesteśmy na etapie transformacji – dodaje wiceprezydent.
Przedmiot będą wykładać nauczyciele szkół średnich mający odpowiednie przygotowane. – Położymy nacisk, by w 50 proc. była to teoria, a w drugiej połowie praktyka, czyli wyjścia do firm, banków czy urzędów – dodaje wiceprezydent. Nauczyciele sami zdecydują, czy skorzystają z gotowych programów udostępnianych przez Śląski Urząd Marszałkowski, czy też zechcą postawić na autorskie pomysły.
(waw)
Najnowsze komentarze