Wtorek, 19 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Seweryny, Salomei

RSS

Szansa dla Widoku

27.05.2008 00:00
Ulubione przedwojenne miejsce wypoczynku raciborzan może odzyskać blask. Widok idzie na sprzedaż.

Widok znany jest wielu raciborzanom. Pięknie położony zakątek na skraju Brzezia był ulubionym miejscem wypoczynku raciborzan już przed wojną. W czasach PRL-u, kiedy obiektem zarządzała kopalnia, odbywało się tu szereg imprez. Jeszcze w latach 80. w starej restauracji organizowano wesela. Czynny był bufet. Potem lokal okryła zła sława za sprawą świadczonych tu usług towarzyskich. W końcu go zamknięto. Niedawno prywatna spółka przekazała nieruchomość na mienie Skarbu Państwa. To umożliwia sprzedaż.

Dziś jest szansa, że Widok wróci do dawnej świetności. Powód? Starosta Adam Hajduk ogłosił, że zamierza zbyć nieruchomość w imieniu Skarbu Państwa. Pod młotek pójdzie działka o powierzchni 0,8 ha z budynkiem hotelu i restauracji. Jako że jest to obiekt z 1914 roku, zatem jego kapitalny remont musi być skonsultowany z miejskim konserwatorem zabytków. Rzeczoznawca oszacował wartość Widoku na 228 tys. zł. Nie wiadomo jeszcze, jaką starosta ustali cenę wywoławczą. Przetarg ma być ogłoszony do 2-3 tygodni.

Paweł Newerla, prawnik i historyk
Wysokie wzgórze Widok, którego szczyt nie był dawniej obsadzony wysokim drzewostanem, stwarzało możliwości podziwiania pięknej panoramy okolicy. Z tego też powodu szczyt ten stał się celem licznych wycieczek raciborzan. Ze względu na swój charakter wzgórze otrzymało nazwą Aussicht – Widok. W 1880 roku trzech dobroczyńców postanowiło tu postawić wieżę widokową o wysokości około 18 metrów, która stała się własnością miasta. Można było zobaczyć z niej na południu Radhosť (1129 m) w Morawskich Beskidach, Veľky Krivaň (1709 m), Czantorię, Równicę, Baranią Górę (1220 m), a na północy oczywiście Górę św. Anny. Około 1890 roku na Widoku wzniesiono restaurację Aussichts-Restaurant.

(waw)

  • Numer: 22 (841)
  • Data wydania: 27.05.08