W skrócie - powiat raciborski
Oaza różności
Rzemieślnicy i twórcy ludowi mogą wziąć udział w wystawie „Oaza różności”, która będzie towarzyszyć festiwalowi „Śląskie smaki”. Impreza odbędzie się 14 czerwca na raciborskim pl. Długosza. Potrwa od 10.00 do 19.00. „Oaza różności” ma pokazywać turystyczno-krajoznawcze walory gmin, powiatów i regionów a także regionalne produkty producentów żywności, rzemieślników i twórców ludowych. Zgłoszenia przyjmowane są w raciborskim Starostwie do 30 maja. Udział jest bezpłatny. W ramach „Oazy…” będzie można zobaczyć: wieńce żniwne, kukły, gaiki, marzanny, pisanki, wycinanki, palmy, rzeźby ludowe, szopki, koronki, hafty, witraże, kowalstwo artystyczne, wyroby ceramiczne, gliniane, twórczość garncarską, zdobnictwo w drewnie, stolarstwo artystyczne, wyroby tkactwa ludowego oraz malarstwo. Otwarcie Festiwalu „Śląskie Smaki” poprzedzone zostanie konferencją pt. „Kultura stołów w wiekach dawnych” – 13 czerwca w PWSZ w Raciborzu.
(w)
Kwiecień był dobry
Na koniec kwietnia w Raciborskiem było 2107 bezrobotnych. To o 119 mniej niż w marcu. Bezrobocie nadal więc maleje w szybkim tempie. Maj najprawdopodobniej nie będzie już jednak taki dobry, bo, jak dowiadujemy się w Powiatowym Urzędzie Pracy, szykują się zwolnienia grupowe w cukrowni w związku z likwidacją zakładu. Wśród bezrobotnych dominują kobiety – jest ich 1392. Żadnych kwalifikacji zawodowych nie ma 540 osób. Przybywa ofert pracy. W kwietniu wpłynęło ich 208.
(w)
Dyżury radnych
Harmonogram dyżurów radnych miejskich, które odbywają się w każdy poniedziałek w godzinach od 15.00 do 16.00 w Biurze Rady Miasta przy ul. Batorego 6: 19 maja – Wiesław Szczygielski, 26 maja – Krzysztof Szydłowski. Dyżury przewodniczącego Rady Tadeusza Wojnara odbywają się w biurze rady zawsze we wtorki od 14.00 do 15.00. Radni dyżurują też w dzielnicach w poniedziałki od 18.00 do 19.00: Brzezie – świetlica przy Myśliwca 9, Markowice – szkoła przy ul. Jordana 6, Ocice – szkoła przy ul. Tuwima 1, Studzienna/Sudół – SP 5, Nowe Zagrody – Gimnazjum nr 5, osiedle Hetmańskie i rejon Żorskiej – G 3, Stara Wieś i Miedonia – SP 8 oraz Ostróg – G 2.
(w)
Przy Auchan na sprzedaż
Radni zgodzili się na sprzedaż parceli przy kampingu pod Oborą. Decyzja zapadła na ostatniej sesji Rady Miasta. Do sprzedaży w drodze przetargowej prezydent wystawi 0,83 ha gruntu przy ul. Markowickiej, przeznaczonego w planie przestrzennym pod handel, gastronomię lub rzemiosło nieuciążliwe. Chętni na działkę już się zgłaszają. Jednym z inwestorów jest firma handlująca meblami. Na działce stoi teraz przebudówka budynku administracyjnego kampingu. Dawniej był tu bufet. Do końca czerwca obiekt zostanie rozebrany.
(w)
Piaskownice bez płotków
Miasto nie będzie budowało wokół piaskownic płotków chroniących je przed psami. Na przedostatniej sesji wnioskowała o to w swojej interpelacji radna Elżbieta Biskup, której zdaniem ustrzeże to dzieci przed psimi odchodami. Chodzi szczególnie o park Roth przy
ul. Opawskiej. Nie wszyscy właściciele czworonogów pilnują tu swoich pupili. Te często załatwiają się w piaskownicy. – Odgrodzenie jest niezasadne, bo w myśl regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminie wyprowadzenie zwierząt na place zabaw oraz nieruchomości oznakowane zakazem jest zabronione – napisał w odpowiedzi prezydent.
(w)
Muzeum docenione
Raciborskie Muzeum zebrało laury w konkursie „Wydarzenie Muzealne 2007”. To nie pierwszy sukces naszej placówki w konkursie organizowanym od dwóch lat przez marszałka województwa i Muzeum Śląskie. Nagrody przyznawane są w czterech kategoriach: wystawy, publikacje, dokonania z zakresu inicjatyw edukacyjnych oraz popularyzacji dziedzictwa kulturowego oraz z zakresu konserwacji. W tym roku do oceny wpłynęło 39 wniosków. Raciborskie Muzeum zdobyło 6,5 tys. zł nagrody za konserwację Umbrelli z połowy XVIII w. oraz wyróżnienie o charakterze honorowym za organizowane sesje muzealno-konserwatorskie. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 19 maja w Muzeum Zamkowym w Pszczynie.
(waw)
Kar darowanie na urodziny
Obchodząca swoje 60-lecie Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu wprowadziła abolicję dla nieuczciwych czytelników. Abolicja, czyli jednorazowe uchylenie karalności, obowiązuje do 31 maja we wszystkich oddziałach i filiach Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu. Czytelnicy, którzy nie oddali książek w regulaminowym terminie, będą mogli je zwrócić bez płacenia kary za przetrzymanie, a ci, do których wysłano upomnienie, będą musieli pokryć jego koszt. Szczęśliwcy będą mogli nawet zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych. – Liczymy, że odzyskamy szereg pozycji, na które ustawia się kolejka – mówi dyrektor Małgorzata Szczygielska. Zwolnienie z obowiązku płacenia kar nie dotyczy płyt CD i DVD.
(w)
Znów popłyną byle czym
„Jak Mieszko z Dobrawą unię układali” – pod takim hasłem odbędzie się tegoroczne IX już Pływadło. Impreza potrwa trzy dni, od 13 do 15 czerwca, na trasie Ostrawa–Racibórz–Turze–Dziergowice–Przewóz–Koźle. Start 13 o godz. 8.30 w miejscowości Ostrawa-Koblov-Żabnik. Około 10.30 uczestniczy przepłyną granicę na Odrze i wezmą udział w imprezie organizowanej przez Bogumin i Krzyżanowice. Wieczorem dotrą na nocleg do Raciborza, skąd następnego dnia w południe wyruszą w całej krasie spod mostu zamkowego. Tu pływadła, jak zwykle, będą mogli podziwiać raciborzanie. O 15.00 zaplanowano festyn w Turzu, a o 18.00 biwak w Dziergowicach. Impreza zakończy się 15 czerwca na przystani Szkwał w Koźlu. Zgłoszenia udziału należy wysyłać na adres oswiata@powiat.kedzierzyn-kozle.pl do 16 maja. Szczegółowe informacje pod nr tel. 510 265 174.
Śląski konwent
Kreowanie i wspieranie rozwoju przedsiębiorczości w małych i średnich firmach było tematem konwentu burmistrzów i wójtów Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. Posiedzenie odbyło się 9 maja w Rudach. Wziął w nim udział starosta Adam Hajduk oraz Rafał Jasiński z wydziału Rozwoju i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miasta. Omówiono także stan bezpieczeństwa mieszkańców województwa śląskiego.
(w)
Najnowsze komentarze