Wtorek, 19 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Seweryny, Salomei

RSS

Miasto zabaw

04.03.2008 00:00
Projekt Mateusza Iwulskiego oceniony został najwyżej w konkursie TVP „Dolina Kreatywna”.

Raciborzanin został laureatem nagrody dla animatorów kultury w konkursie „Dolina Kreatywna, czyli czego szuka młoda sztuka?”, który dla młodych artystów i animatorów organizuje Telewizja Polska. Jury w składzie: Max Cegielski, Grażyna Mosur (Centrum Kultury AGORA we Wrocławiu), Agnieszka Borkiewicz (Austriackie Forum Kultury w Warszawie), Marta Białek (Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”), przyznało Mateuszowi Iwulskiemu I nagrodę i najwyższe dofinansowanie za projekt zatytułowany „Miasto zabaw”.

Na czym będzie polegać przedsięwzięcie będące autorskim pomysłem Iwulskiego, napisanym specjalnie dla „Doliny Kreatywnej”? – Miesiąc lub dwa będę z grupą młodych ludzi zbierać opowieści raciborzan, tych młodych i starszych, pamiętających różny Racibórz, dotyczące rozrywki, życia nocnego, tego, jak się bawili i gdzie – wyjaśnia autor projektu. – A to wszystko po to, by stworzyć multimedialną mapę Raciborza, wskazującą na różne miejsca zabawy, te istniejące i te, które kiedyś istniały – dodaje. Mateusz Iwulski podkreśla, że jego projekt jest nie tylko świetną lekcją historii, ale możliwością spojrzenia na miasto z nietypowej perspektywy. – Poza tym znajdujemy płaszczyznę porozumienia między starszymi i młodszymi ludźmi.

Finał projektu przewidziany został na maj. – Wybierzemy kilkanaście miejsc rozrywki, o których opowiedzą nam nasi rozmówcy, i tam będą tworzone konkretne instalacje. Będzie można zobaczyć i usłyszeć opowieści różnych ludzi o Raciborzu jako mieście zabawy – mówi pomysłodawca.

Na bieżąco Telewizja Polska będzie nagrywać relacje z postępów w pracy, które następnie zostaną przedstawione w postaci reportażu. – Kwota, którą otrzymałem, ok. 6 tys. zł, pozwoli pokryć wszystkie koszty związane z realizacją projektu – stwierdza Mateusz.

Inspiracją do napisanego do konkursu TVP projektu „Miasto zabaw” były wcześniejsze przedsięwzięcia realizowane przez autora. – Z Klaudyną Malinowską wymyśliliśmy kiedyś taki projekt „Miasto, którego już nie ma”. Opierał się on na opowieściach ludzi pamiętających Racibórz sprzed wojny – wspomina Iwulski. – Obecny projekt, który zrealizuję wspólnie z Raciborskim Stowarzyszeniem Kulturalnym ASK, rozwija wcześniejszy pomysł. Można powiedzieć, że jest to kontynuacja tych wcześniejszych prac – wyjaśnia.

Miasto zabaw
– polega na stworzeniu wielowątkowej instalacji w przestrzeni miejskiej – swoistej mapy rozrywkowej historii Raciborza złożonej z osobistych historii o miejscach. Młodzi artyści, używając nowych mediów (cyfrowe wideo, instalacja wideo, audio art), zbiorą opowieści swoich starszych braci, rodziców i dziadków o miejskich przyjemnościach sprzed lat, miejskim życiu nocnym i historiach ich młodości.

(JaGA)

  • Numer: 10 (829)
  • Data wydania: 04.03.08