To ewenement
– To ewenement w skali kraju, bo urzędy marszałkowskie nie chcą dzielić się władzą i pieniędzmi. W Śląskiem jest inaczej. Część środków przeznaczono do podziału przez samorządy, które przez ostatnie miesiące pracowały nad kompromisem w tej kwestii. Jak się okazało, mimo wielu rozbieżnych interesów można się dogadać – mówi starosta Adam Hajduk.
Finał rozmów miał miejsce 22 lutego w Czerwionce-Leszczynach, gdzie odbyło się posiedzenie Zarządu Związku Subregionu Zachodniego oraz podpisano umowę o współpracy w sprawie realizacji Programu Rozwoju Subregionu Zachodniego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Gośćmi byli: minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska, wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk, marszałek Bogusław Śmigielski, poseł do Parlamentu Europejskiego Jan Olbrycht oraz dyrektor Wydziału Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Małgorzata Staś. W gronie przedstawicieli 28 samorządów znaleźli się starosta Adam Hajduk, prezydent Mirosław Lenk oraz burmistrzowie i wójtowie gmin raciborskich.
– Podpisanie umowy zwieńczyło ponad roczny okres negocjacji w związku z wprowadzeniem przez samorząd województwa bezkonkursowej ścieżki wyboru projektów, z tym zastrzeżeniem, że muszą zostać zaakceptowane przez co najmniej 75 proc. samorządów lokalnych danego subregionu i obejmują jednocześnie swym zasięgiem minimum 75 proc. ludności. W przypadku projektów Subregionu Zachodniego poparcie sięgnęło aż 97 proc. – mówi z zadowoleniem prezydent Lenk, mimo iż Racibórz zrezygnował z obiecanych mu pieniędzy na zakład segregacji odpadów wielkogabarytowych. – Wyszliśmy z założenia, że na siłę pieniędzy brać nie będziemy, skoro ta inwestycja nie ma ekonomicznego uzasadnienia – dodaje Lenk.
Do podziału było 82,5 mln euro. Zadania inwestycyjne z powiatu raciborskiego, które otrzymały dofinansowanie, to: Stworzenie Centrum Dziedzictwa Kulturowego Bramy Morawskiej na zamku w Raciborzu – 5 mln euro; Centrum społeczno-kulturalne wraz z przestrzenią wystawienniczą w Pietrowicach Wielkich – 1,7 mln euro; wzrost znaczenia atrakcyjności kulturalnej Raciborza poprzez rozwój infrastruktury Raciborskiego Centrum Kultury – 1,38 mln euro; budowa oczyszczalni ścieków w Kuźni Raciborskiej – 1,3 mln euro; poprawa stanu środowiska przyrodniczego na terenie zlewni rzeki Odry – budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Bojanów, gmina Krzanowice – 1,1 mln euro; rozbudowa systemu gospodarki odpadami poprzez budowę w Raciborzu kompostowni odpadów – 1,23 mln euro; kompleksowa termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej w gminie Kornowac – 400 tys. euro.
(waw)
Najnowsze komentarze