Wtorek, 19 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Seweryny, Salomei

RSS

Muzealne rarytasy

04.03.2008 00:00
Z okazji 900-lecia miasta, raciborskie Muzeum pochwali się zabytkami, które skrywane są w magazynach.

– To będzie wielka gratka dla raciborzan, bo skoncentrujemy się na historii miasta. Pokażemy nasze ostatnie nabytki oraz poddane konserwacji eksponaty pochodzące z wykopalisk. Jak dotąd takie wielkie, przeglądowe, raciborskie na wskroś wystawy cieszyły się dużą popularnością. Mamy nadzieję, że będzie tak i w tym roku. Rozpoczęliśmy już przegląd naszych zasobów – mówi Joanna Muszała-Ciałowicz, dyrektor placówki.

Tuż po wakacjach raciborzanie zobaczą wielką ekspozycję raciborskiej pocztówki. W ostatnich latach Muzeum zakupiło kilkaset ciekawych walorów pokazujących miasto na przełomie XIX-XX wieku. – W większości to już zaginiony Racibórz. Wiele miejsc całkowicie zmieniło swoje oblicze. Pokażemy oryginały. Będzie można poczytać, o czym dawni raciborzanie pisali do swoich znajomych – dodaje Ciałowicz.

W Muzeum liczą, że po pocztówkach hitem będzie ekspozycja archeologiczna. – Ostatnie lata to były nasze żniwa. Pracowaliśmy przy ul. Rzeźniczej, na Rynku i pl. Dominikańskim, przy ul. Mickiewicza i Solnej. Nasze magazyny zaczęły się szybko zapełniać. Jak dotąd nie mieliśmy okazji pokazać odkrytych rzeczy – mówi archeolog Romuald Turakiewicz. W pracowni archeolodzy mozolnie zrekonstruowali średniowieczne naczynia, przekazali do konserwacji biżuterię i inne rzeczy użytkowe. Królową ekspozycji będzie wykopana przy ul. Zborowej akwamanila, czyli małe naczynie na wodę zakończone świńską główką. Służyło najprawdopodobniej do celów rytualnych. W Polsce stanowi rzadkość.

Czeka nas też mała rewia mody, tej XIX-wiecznej. Muzeum pokaże przebogate zbiory dawnych ubiorów ludowych. – Na pewno przyjdzie sporo pań, choćby po to, by podejrzeć dawne wzory, do których dziś tak chętnie sięgamy. Zresztą jakość wykonania i zdobnictwo ciuchów naszych babć może naprawdę imponować – śmieje się etnograf Julita Ćwikła. Będą też starsze XVIII-wieczne stroje mieszczek, m.in. słynne raciborskie szpyndzery. Tej wystawie, zaplanowanej na wrzesień, towarzyszyć będzie prezentacja oryginalnych zdjęć raciborzan z przełomu XIX i XX w.

(waw)

  • Numer: 10 (829)
  • Data wydania: 04.03.08