Czwartek, 23 maja 2024

imieniny: Iwony, Emilii, Dezyderiusza

RSS

Mają nowego patrona

23.10.2007 00:00
Starania o patronat trwały już dosyć długo, bowiem rozpoczęły się pod koniec 2005 r. 15 października doszło do ich finalizacji.

Uroczystości rozpoczęła msza, którą odprawił ks. infułat Marian Żagan. Następnie w auli SP 4 odbyła się akademia, podczas której dyrektorka szkoły Ewa Miecznikowska, prezydent Mirosław Lenk i ks. Żagan odsłonili tablicę pamiątkową, poświęconą przez ostatniego z wymienionych.

Nadanie szkole imienia nowego patrona połączone zostało z miejskimi obchodami Dnia Edukacji Narodowej. – Dzisiejsze nadanie imienia wiąże się z Dniem Edukacji Narodowej. To dobrze się składa, bo patron jest przykładem świetnego wychowawcy i pedagoga. Chcielibyśmy, by cechy ks. Pieczki, czyli skromność, tolerancja, wyrozumiałość, dobroć, wytrwałość i konsekwencja w działaniu, stały się cechami naszych wychowanków – tymi słowami rozpoczęła akademię dyrektor SP 4.

Nie obyło się bez oficjalnych przemówień, wśród których pojawiały się indywidualne wspomnienia osób mających styczność z ks. Pieczką. – Kiedy w 1981 roku przyjechałem do Raciborza, jeszcze jako student, to pierwszą osobą, z którą się skontaktowałem był ks. Stefan Pieczka... Załatwiałem ślub – wspominał prezydent Mirosław Lenk. Na uroczystości nie zabrakło również brata ks. Pieczki, Alfreda, z rodziną. Podziękował on wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że SP 4 będzie nosiła imię jego brata.

Obchody zakończyła część artystyczna przygotowana przez uczniów, w znacznej części poświęcona osobie księdza Stefana Pieczki, którego motto życiowe brzmiało: „Młodzież mamy dobrą, tylko trzeba do niej trafić, trzeba ją zrozumieć”.

(JaGA)

  • Numer: 43 (810)
  • Data wydania: 23.10.07