W skrócie - Powiat raciborski
Francuski rekonesans
Wiceprezydent Wojciech Krzyżek oraz dyrektor Muzeum Joanna Muszała-Ciałowicz gościli we francuskim mieście Villeneuve d`Ascq. Francuzi chcą podpisać z Raciborzem umowę o współpracy. Ma dotyczyć zadań na płaszczyznach kultury, turystyki, sportu i rekreacji, problemów społecznych, ochrony środowiska i edukacji ekologicznej.
Lekcje w Muzeum
Muzeum w Raciborzu zaprasza na lekcje muzealne pt. „Zabawki naszych dziadków” organizowanych w związku z wystawą „Zabawka ludowa” ze zbiorów Muzeum Zabawki i Zabawy w Kielcach. Dzieci zobaczą czym bawili się ich dziadkowie i pradziadkowie, będą miały okazję porównać dawne i dzisiejsze zabawki. Podczas lekcji przedstawiona zostanie sytuacja dziecka w rodzinie śląskiej na początku XX w. Lekcje będą organizowane od 30 października do połowy grudnia 2007 r. Muzeum prosi o wcześniejsze rezerwowanie tel. 415 49 01.
Postaw na zdrowie
Fundacja na rzecz Szpitala Rejonowego w Raciborzu rozpoczęła realizację Programu zdrowotnego „Postaw na zdrowie – jesteś tego warta”, który dofinansowało Starostwo. Ma umożliwić 240 kobietom z terenu powiatu raciborskiego w wieku 40-49 lat oraz 70 lat i powyżej skorzystanie z bezpłatnych badań mammograficznych. Będzie realizowany do 15 grudnia. Z badań mogą skorzystać panie, które w okresie ostatnich 24 miesięcy nie miały wykonywanych badań mammograficznych. Talony można odebrać w siedzibie Fundacji w Raciborzu przy ul. Klasztornej 6, pokój nr 7, w godzinach pracy Starostwa. Szczegółowe informacje pod nr tel. 032 415 44 08 wew. 308. W ubiegłym roku z badań mammograficznych skorzystało 455 pań. W ich wyniku stwierdzono 9 przypadków podejrzanych radiologicznie o złośliwość oraz 63 przypadki do dalszej diagnostyki.
Będzie konkurs
Jeszcze w październiku starosta ogłosi konkurs na stanowisko dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących przy ul. Kasprowicza. Obecna dyrektor ma czasowo przedłużoną kadencję. Przypomnijmy, że konkurs miał się już odbyć wiosną, ale został przesunięty.
Dyżury radnych
Odbywają się w każdy poniedziałek w godzinach od 15.00 do 16.00 w Biurze Rady Miasta w Urzędzie Miasta. Plan: 29 października - Robert Myśliwy.
Wojewoda chroni jodłę
Wojewoda śląski wprowadził na terenie województwa śląskiego okresową ochronę jodły pospolitej. Za ścięcie lub uszkodzenie drzewa grożą kary. Jodła w Śląskiem od kilkunastu lat jest gatunkiem znajdującym się w recesji. Została więc objęta ochroną od 15 października do 15 stycznia. Rozporządzenie wojewody Tomasza Pietrzykowskiego dotyczy rodzimych, dziko występujących drzewek tego gatunku o wysokości do 5 m. Zabronione jest ich ścinanie, umyślne niszczenie lub uszkodzenie. Nie wolno też posiadać, zbierać, przetrzymywać i przetwarzać jodeł mniejszych niż pięciometrowe oraz ich części. Nie wolno ich zbywać, nabywać, oferować do sprzedaży. Zakaz ten dotyczy również darowizny. Zabronione jest też wwożenie z zagranicy i wywożenie poza granicę państwa roślin martwych, przetworzonych i spreparowanych, a także ich części i produktów pochodnych.
Eichendorff czytany dziś
W Górnośląskim Centrum Kultury i Spotkań im. Eichendorffa w Łubowicach od 4 do 7 października odbywała się międzynarodowa konferencja naukowa. Znawcy twórczości Josepha von Eichendorffa zastanawiali się nad oddziaływaniem twórczości romantycznego poety. Goście z Niemiec, Francji, Włoch, Stanów Zjednoczonych i z Polski zwiedzili też miejsca pamięci związane ze śląskim poetą.
Najnowsze komentarze