Będziemy działać
Być może jeszcze w tym roku zaczną w Polsce w pełni obowiązywać przepisy z układu w Schengen, znoszącego granice wewnątrz Unii Europejskiej i pozwalającego na swobodny przepływ osób, towarów i usług.
Zgodnie z planem ma to nastąpić najpóźniej z początkiem 2008 r. – Jesteśmy przygotowani na wejście do strefy Schengen. Nadal trwają przygotowania do działania w nowych warunkach. Pod tym kątem modyfikowana jest struktura organizacyjna formacji – wyjaśnia mjr Cezary Zaborski, rzecznik prasowy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu. Zmiany nastąpią też w śląskim oddziale. – Z 11 placówek obsługujacych 62 przejścia graniczne pozostanie 6 – wylicza mjr Zaborski. Jak dotąd będą obejmować zasięgiem działania obszar województw śląskiego i opolskiego, z czego 5 będzie funkcjonować na odcinku granicy wewnętrznej. Zewnętrzną barierę UE stanowi międzynarodowe lotnisko w podkatowickich Pyrzowicach.
Funkcjonariusze nie będą już widoczni na samej granicy. Ich działania przeniosą się w głąb kraju. – Będziemy skupiać się na przeciwdziałaniu nielegalnej emigracji, przemytowi broni, narkotyków czy towarów bezakcyzowych. Więcej będzie działań operacyjnych czy rozpoznawczych. Zadania wykonywane do tej pory na granicy zostaną przeniesione na obszar całego kraju. Funkcjonariusze będą też kontrolować pojazdy również poza strefą nadrganiczną – wyjaśnia rzecznik prasowy ŚOSG. Podobne czynności już są realizowane.
Jak zapewnia mjr Zaborski, z powodu modernizacji struktur formacji i wejścia w strefę Schengen śląscy pogranicznicy nie muszą obawiać się utraty pracy, ani też przeniesienia na wschodnią granicę – Nie przewiduje się likwidacji ŚOSG. Wręcz przeciwnie, jeszcze w tym roku zamierzamy przyjąć w swoje szeregi 60 osób. Przede wszystkim szukamy ludzi do pracy na lotnisku w Pyrzowicach, które stale się rozrasta oraz placówek w Nysie i Opolu. Brak granic nie oznacza braku kontroli. Będziemy mieć pełne ręce roboty – mówi mjr Cezary Zaborski.
ŚOSG prowadzi rekrutację kandydatów do służby. Warunkiem jest m.in. posiadanie wyłącznie polskiego obywatelstwa, nieposzlakowana opinia, uregulowany stosunek do służby wojskowej, niekaralność za przestępstwa, nieprzekroczony 35 rok życia i pozytywnie zakończona procedura kwalifikacyjna. Więcej informacji pod nr tel. 0 32 414 40 49, 032 414 40 47 lub na stronie internetowej www.strazgraniczna.pl.
A. Dik
Najnowsze komentarze