Wtorek, 24 grudnia 2024

imieniny: Adama, Ewy, Zenobiusza

RSS

W skrócie - powiat raciborski

25.09.2007 00:00

Dzień państwa podziemnego
5 października władze miasta zapraszają raciborzan do udziału w uroczystościach organizowanych z okazji Dnia Podziemnego Państwa Polskiego. Rozpoczną się o godz. 10.30 zbiórką przed Kolumną Maryjną. Następnie odbędzie się msza w kościele farnym, a o godz. 12.15 ulicą Mickiewicza przemaszeruje orkiestra reprezentacyjna Straży Granicznej - popularni Podhalańczycy. Chwilę zaprezentują musztrę paradną na pl. Długosza. Zaplanowano także uroczystości patriotyczne pod pomnikami abp. Józefa Gawliny i Matki Polki.

Wpis na listę
W związku z wyznaczonymi na 21 października wyborami do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej osoby zameldowane na pobyt stały na terenie miasta Racibórz ujęte są w spisie wyborców. Osoby przebywające czasowo w Raciborzu w okresie obejmującym dzień wyborów oraz osoby nigdzie nie zamieszkałe są dopisywane do spisu wyborców, jeżeli do 11 października złożą w tej sprawie odpowiedni wniosek w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Racibórz, w pokoju nr 5. Dopisanie do spisu wyborców na wniosek osoby zainteresowanej powoduje jej skreślenie ze spisu wyborców w miejscu pobytu stałego. Wyborca, który zamierza zmienić miejsce pobytu przed dniem wyborów może otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania. Z zaświadczeniem takim można głosować w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą. Zaświadczenie o prawie do głosowania wyborca odbiera za pokwitowaniem osobiście albo przez upoważnioną pisemnie osobę, jeżeli w upoważnieniu wskazano numer PESEL wyborcy. Wyborca, któremu wydano zaświadczenie o prawie do głosowania zostanie z urzędu skreślony ze spisu wyborców w miejscu swego zamieszkania. Należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie utracić zaświadczenia o prawie do głosowania. Wydawane jest tylko raz.

Dar fundacji
Fundacja na rzecz Szpitala Rejonowego w Raciborzu przekazała pierwszą partię sprzętu medycznego dla pogotowia ratunkowego. Sprzęt został zakupiony za uzyskane przez Fundację wpłaty 1 proc. podatku dochodowego za rok 2006. Pogotowie otrzymało 2 sztuki noszy zbierakowych służących do podnoszenia ofiar wypadków i umieszczania ich na noszach transportowych. Przenośnik taśmowo-rolkowy do przekładania chorych z noszy na stół zabiegowy, ampularium, maski krtaniowe, torby i plecak na lekarstwa i opatrunki oraz dwa fantomy. Fantom torsu osoby dorosłej i głowy 8-letniego dziecka. Fantomy posłużą do nauki intubowania i prowadzenia sztucznego oddychania. Łączna wartość przekazanego sprzętu wynosi 18 878 zł.

Rzecznik w Katowicach
Od 17 września w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim można skorzystać z pomocy Zespołu Terenowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Kieruje nim dr Aleksandra Wentkowska – absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Śląskiego, adiunkt w Instytucie Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i dyrektor Instytutu Europeistyki i Biura Współpracy z Zagranicą w Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu. Katowice są trzecim – po Gdańsku i Wrocławiu – miastem, w którym zespół rozpoczął działalność. Będzie służyć pomocą mieszkańcom województw: śląskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego. O jego otwarciu zdecydowała ilość spraw, jakie kierowane były do RPO z tego terenu (21 procent wszystkich pism).

Miejskie dożynki
30 września w Studziennej odbędą się Miejskie Dożynki 2007. Impreza rozpocznie się o godz. 11.00 przejściem barwnego korowodu. Wcześniej, o godz. 9.30, w kościele pw. Świętego Krzyża odprawiona zostanie msza święta dziękczynna. Od 13.30 na boisku LKS Studzienna trwać będzie festyn.

  • Numer: 39 (806)
  • Data wydania: 25.09.07