Sobota, 18 maja 2024

imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa

RSS

Niezła jazda

18.09.2007 00:00
Szesnastoletni Krzysztof Wyglenda ze Studziennej skonstruował nietypowy rower.

– Motoryzacją interesowałem się od zawsze. Tato prowadzi warsztat samochodowy, więc miłości do wszystkiego co jeździ uczyłem się od najmłodszych lat – przyznaje Krzysiu.

Zaczęło się od drobnych napraw. – Potem decydowałem się na różnego rodzaju niewielkie przeróbki w rowerach. W końcu odważyłem się je również malować i lakierować. A mój ostatni pomysł to zrobienie bicykla – opowiada Krzysiek, uczeń „Kasprowicza”. Skąd taka idea? – Swego czasu oglądałem program motoryzacyjny, w którym przerabiano, a czasami od podstaw montowano motory. Pamiętam, że kilka razy pokazano też konstrukcję roweru. Wtedy zrodziła się myśl, by samemu stworzyć jednoślad – zdradza chłopak.

Od zamysłu do realizacji jednak długa droga. Jak rower powinien wyglądać, Krzysiu wiedział od stycznia. Swoje plany mógł urzeczywistnić wraz z początkiem wakacji, bo dopiero wtedy znalazł czas wolny. – Pracowałem codziennie około czterech godzin przez pięć tygodni, zazwyczaj popołudniem. Najpierw szukałem odpowiednich części, następnie je mierzyłem i dopasowywałem. Później trzeba było przygotować materiał – powyginać i podocinać rurki. Wreszcie przyszedł czas na poskładanie wszystkiego w całość oraz spawanie. Na koniec pozostało szlifowanie spawów, szpachlowanie, żeby wyrównać wszelkie ubytki, no i malowanie – pokrótce relacjonuje licealista. Dodaje, że rower nie jest jeszcze zupełnie skończony. Brakuje bowiem linki do tylnego hamulca. Ze względu na długość trzeba było ją specjalnie zamówić. Cechami stanowiącymi o oryginalności i niepowtarzalności dzieła nastoletniego raciborzanina są przede wszystkim: wydłużona rama, niskie siodełko, a także pedały wysunięte do przodu. – Na takim rowerze wygodniej się jeździ! – zapewnia młody konstruktor.

Planów na przyszłość Krzysztof nie ma jeszcze sprecyzowanych. Chciałby wybrać zawód związany z motoryzacją. Póki co uczęszcza do pierwszej, dwujęzycznej klasy (z rozszerzonym niemieckim) w I LO.

Łuk

  • Numer: 38 (805)
  • Data wydania: 18.09.07