Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Uczymy się

11.09.2007 00:00
Warsztaty teatralne zakończyły cykl szkoleń grupy Salto Mortale.

Raciborska grupa Salto Mortale wzięła udzia w cyklu szkoleń, który obejmował warsztaty plastyczne, cyrko-we i teatralne. Wszystko po to, by móc zdobytą wiedzę przekazać zainteresowanym wymienionymi dziedzinami sztuki raciborzanom. – Nasz cel to po pierwsze przekazanie tej wiedzy dalej  – ucze-nie cyrku, teatru i plastyki, po drugie stworzenie etiud, które zostaną przedstawione w trakcie raciborskiego festiwalu – wyjania Klaudyna Malinowska, jedna z koordynatorek i organizatorów festiwalu.

Zajęcia odbyły się w ra-mach napisanego przez dziewczyny projektu „Akade-mia Spotkań Kreatywnych”, o którym pisaliśmy już na łamach „Nowin Raciborskich”.

Warsztaty  teatralne, które odbyły się 1-4 września, prze-prowadziła z młodymi aktorami Katarzyna Pawłowska – autorka scenariuszy i aktorka teatru alternatywnego Porywacze Ciał, który z nowym spektaklem pojawi się na Raciborskim Festiwalu Sztuki.

Poza członkami grupy Salto Mortale (Martą Frankowską, Karoliną Iwulską, Sandrą Student, Moniką Jagusiek i Magdaleną Gajdą) w warsztatach udział wzięło kilka osób z raciborskiego teatru Tetraedr (Klaudyna Malinowska, Mateusz Iwulski, Piotr Dominiak i Joanna Mużelak) ) i grupy cyrkowej ( Paweł Duduś i Aleksandra Tabor) oraz zaprzyjaźniona z nimi Alicja Komorek.

– Mają okazję lepiej poznać samych siebie. W czasie zajęć teatralnych prowa-dzimy operację na własnej psychice, jest to też praca ruchowa, wyzwalanie ekspresji, ćwiczenia na skupienie i koncentrację, kształcenie umiejtności wydobywania głosu i praca nad tekstem – mówi o prowadzonych przez siebie zajęciach, Katarzyna Pawowska.

Zachwyceni uczestnicy chętnie opowiadają o swoich doznaniach:  – Zajęcia dają mi więcej samoświadomości swojego ciała, swoich emocji. Dają możliwość rozwijania i wczuwania się w różne role, sytuacje – opowaida Marta Frankowska, a Paweł Duduś dodaje: – Poszerzyły moją świadomość ruchu na scenie, wiem, co mogę zrobić na scenie z własnym ciałem. Pracujemy na bazie emocji, popadamy w skrajności, co jest pasjonujące. Po każdej etiudzie czujemy, że daliśmy z siebie wszystko i jesteśmy z siebie zadowoleni.

Chętni do wzięcia udziału w warsztatach, które prowadzone będą przez Salto Mortale mogą zapisywać się mailowo: saltomortalerac@wp.pl: – W zajęciach mogą wziąć udział wszyscy, którzy chcieliby spróbować czegoś nowego – informują członkowie grupy.

Katarzyna pawłowska - aktorka
Prowadziłam warsztaty 3 lata temu, z częścią osób już się wcześniej znałam, więc wiedziałam do kogo przyjeżdam.

(JaGA)

  • Numer: 37 (804)
  • Data wydania: 11.09.07