Niedziela, 1 września 2024

imieniny: Bronisławy, Idziego, Bronisza

RSS

Nareszcie jest czysto

21.08.2007 00:00
Udało się zlikwidować dzikie wysypisko śmieci, które było tutaj od ponad pół wieku.

Na granicy lasu w okolicach Kolonii Renerowskiej w Rudach można było znaleźć dosłownie wszystko. Góra śmieci zbierała się tutaj już od lat 50. XX wieku. Ludzie „upodobali” sobie to miejsce i nie pomagało ogrodzenie ani tablice z zakazem wysypywania śmieci. W tym roku sprawą postanowiło zająć się Nadleśnictwo Rudy Raciborskie. – Miarka się przebrała, kiedy zobaczyłem, że ktoś wywiózł tutaj ciężarówkę eternitu. To zainspirowało mnie, żeby z tym skończyć. Poprosiliśmy o pomoc władze lokalne oraz Starostwo – mówi Zenon Pietras, nadleśniczy. Wszystko trzeba było posortować, wywieźć na wysypisko. Koszt likwidacji to 40 tys. zł. Połowę tej sumy przekazał Powiatowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 5 tys. zapewnił Gminny Fundusz Ochrony Środowiska. – Roboty nadzorował i koordynował Wojciech Pach, a wykonawcą była firma Urzed z Rybnika – informuje nadleśniczy.

Uprzątnięty teren znajduje się na szlaku turystycznym, stanowi część Alei Husarii Polskiej i jest często odwiedzany przez turystów. – Zwracam się z apelem do wszystkich, aby nie zmarnować naszych wysiłków i pieniędzy – mówi Zenon Pietras. – Mam nadzieję, że mieszkańcy i turyści będą dbali także o tę część Rud i ta aleja obsadzona wiekowymi lipami stanie się wizytówką tej historycznej i turystycznej miejscowości.

(e.Ż)

  • Numer: 34 (801)
  • Data wydania: 21.08.07