Niedziela, 1 września 2024

imieniny: Bronisławy, Idziego, Bronisza

RSS

W lesie koło Jankowic znaleziono pociski

21.08.2007 00:00
Osiem sztuk poniemieckich pocisków rakietowych znalazł w lesie niedaleko Jankowic mieszkaniec tej wsi. 15 sierpnia przejeżdżający rowerem przez las mężczyzna zauważył w okolicach stawu Raczok przedmioty przypominające pociski.

– Nie pierwszy raz znalazłem tutaj szczątki militariów. Ale to wydało mi się na tyle poważne, że zawiadomiłem sołtysa, który wezwał straż leśną – mówi mieszkaniec Jankowic. Okazało się, że na miejscu znajduje się osiem pocisków rakietowych o średnicy 210 mm, na paliwo stałe, wyrzucanych z wyrzutni rakietowej. – Takie pociski mają pole rażenia 100 m. Były kompletnie uzbrojone, z materiałem wybuchowym i paliwem rakietowym. Są bardzo niebezpieczne, przy próbie jakiegoś rozcinania grożą wybuchem – dodaje. W lesie w okolicach Jankowic co rusz znajdowane są fragmenty militariów. Wynika to z tego, że podczas II wojny światowej były tu magazyny amunicji. Nie brakuje też poszukiwaczy takich atrakcji. Nie dalej jak 3 tygodnie temu była tutaj widziana grupa młodych ludzi z wykrywaczem metali. – Pociski wyglądają na świeżo wykopane, ok. 2 tygodni temu – mówi Waldemar Martyniak, strażnik leśny. – Podejrzewam, że to „łup” poszukiwaczy militariów. Raczej mało prawdopodobne, że znaleźli to złomiarze. To musiał być ktoś, kto doskonale zna historię tego terenu i ma wiedzę, w którym miejscu szukać. Jeśli ktoś przypadkowo natknie się na takie znalezisko, powinien niezwłocznie zgłosić to właścicielowi terenu, a ten zawiadamia policję i saperów – dodaje Martyniak. Znalezione pociski zostały zabezpieczone przez policję, do czasu aż na miejscu zjawiła się ekipa saperów. Policja odmawia na razie komentarza w tej sprawie.

(e.Ż)

  • Numer: 34 (801)
  • Data wydania: 21.08.07