Starosta w klasztorze
To już kolejna przeprowadzka w najnowszych dziejach powiatu (istnieje od 1998 r.). Teraz zapowiada się ostateczne „przemeblowanie”. Wszystkie wydziały pracujące dotąd przy ul. Klasztornej (m.in. promocja, oświata, rzecznik praw konsumentów, biuro obsługi interesanta, skarbnik, zamówienia publiczne, sprawy społeczne) przeniosą się na Ostróg. Tu, w budynku byłego klasztoru sercanek, pracują już referaty gospodarki nieruchomościami, architektury i budownictwa a w małym budynku po byłej delegaturze oświaty działa referat komunikacji. Na Ostróg wybiera się także starosta, wicestarosta oraz Biuro Rady Powiatu. – Oznacza to, że wszystkie sprawy petenci będą mogli załatwić w jednym miejscu – zapowiada starosta Adam Hajduk. Na ul. Klasztornej będzie Powiatowy Urząd Pracy (PUP) oraz Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego (PINB). – Resztę pomieszczeń wynajmiemy – dodaje Hajduk.
Czy przeprowadzka nie jest szastaniem publicznymi pieniędzmi, skoro przy ul. Klasztornej niemałym nakładem odnowiono wnętrza, położono nowe instalacje i sieć komputerową? – Wyliczyliśmy, że skupienie w jednym miejscu wszystkich komórek będzie tańsze. Teraz urzędnicy muszą biegać z Ostroga do centrum. Ponadto nie mamy jednego stałego niezawodnego łącza komputerowego a wiele spraw załatwia się dziś przez Internet. Takie połączenie Klasztornej z Ostrogiem drogo by kosztowało – tłumaczy Adam Hajduk. Dodaje, że na Ostrogu jest znacznie więcej miejsc parkingowych, obiekt przystosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych, a zaplanowana przeprowadzka będzie na pewno ostatnią. W tym roku referat komunikacji przeniesie się już do budynku poklasztornego, a na jego miejscu stworzone zostaną nowe gabinety dla zarządu powiatu i nowa sala obrad radnych. Starosta dodaje również, że PINB i PUP mogą działać poza całą strukturą, bo realizują swoje zadania niezależnie od reszty struktury. Ponadto PINB nie podlega bezpośrednio powiatowi.
Przypomnijmy, że powiat zajął w 1998 r. były Urząd Rejonowy. Pierwsza sesja Rady odbyła się jeszcze w sali centrum kultury przy ul. Chopina. Potem odnowiono budynek przy Klasztornej, a część referatów umieszczono przy ul. Bosackiej. Budynek po byłym Prodrynie przekazano jednak wkrótce na potrzeby policji (ma tu powstać nowa komenda). W klasztorze znajdował się internat SMS–u, który przeniesiono do SP 8 przy ul. Kozielskiej. Na jego miejsce sprowadziły się wydziały z ul. Bosackiej i PUP, który musiał opuścić budynek przy ul. Batorego (dziś stoi tu Kaufland).
Grzegorz Wawoczny
Najnowsze komentarze