Wpuśćcie artystę do domu
Zamiast w galeriach czy salach artyści chcą prezentować sztukę w miejscach dziwnych, ale ciekawych.
Często słyszymy, że nasze miasto to dziura, w której nic się nie dzieje i mądrzejsi już dawno uciekli. To nieprawda – znaleźli się młodzi, którzy widzą w Raciborzu miejsce magiczne, nadające się do rozwoju artystycznego. Są nimi członkowie Raciborskiego Stowarzyszenia ASK, którzy trzeci rok z rzędu organizują tu festiwal różnych dziedzin sztuki współczesnej – Racibórz ma być miejscem „modnym” i widocznym na artystycznej mapie Polski, co najmniej jak Cieszyn – mówi Mateusz Iwulski, dyrektor artystyczny festiwalu.
„Ciało. Duch. Miasto” – pod takim hasłem w dniach od 21 do 23 września odbędzie się Raciborski Festiwal Sztuki. Zapraszani są nań twórcy z takich dziedzin jak teatr, performance, wideo, taniec, sztuki wizualne, muzyka, film. – W tym roku festiwal wprowadzi artystów w przestrzenie miasta, odchodząc całkowicie od prezentacji sztuki w galerii czy sali teatralnej. Będzie to przegląd site-specific art, czyli sztuki wykorzystującej specyfikę miejsca – informuje Ewa Kuc, rzecznik prasowy imprezy.
Organizatorzy festiwalu poszukują miejsc, które mogłyby się przydać do tego typu projektów – starych, opuszczonych kamienic bądź mieszkań, zagospodarowanych bądź niezagospodarowanych hal, do których dostęp nie jest łatwy. – Raciborzanie nie są przyzwyczajeni, że wystawa czy spektakl odbywa się w brzydkich czy opuszczonych miejscach. Czas to zmienić – mówi Iwulski. Im ciekawsze i bardziej dziwne miejsce, czyli nie kojarzone ze sztuką, tym bardziej wartościowe. Każde z nich będzie pod opieką osób zajmujących się festiwalem. Nie będzie to impreza masowa, nie należy zatem obawiać się tłumów wpadających do mieszkania. – My chcemy ludziom pokazać, że jeśli wpuszczą nas do tych przestrzeni, które do tej pory były zamknięte dla sztuki, to nic się nie stanie, a jeśli coś się stanie, to tylko coś ciekawego – wyjaśnia Iwulski.
Chętni do współpracy z organizatorami mogą się z nimi skontaktować: festiwalsztuki@gmail.com.pl, tel. 0600440672, 0507371947.
Można już uchylić rąbka tajemnicy, wyjawiając co przygotowują młodzi artyści. Jednym z pomysłów będą warsztaty dla animatorów kultury, poprowadzone przez założycieli Laboratorium Edukacji Twórczej Centrum Sztuki Współczesnej z Warszawy – Maję Parczewską i Janusza Byszewskiego. Będzie konkurs na stworzenie Muralu – dzieła malarstwa ściennego, konkurs Sztuki Wideo (można nadsyłać swoje prace).
Główny projekt wykorzystujący specyfikę miejsc to wystawa Marcina Krasnego, kuratora sztuki, współpracującego z Centrum Sztuki Współczesnej.
Wystawy, projekty i pokazy artystów będą otoczką budującą klimat festiwalu.
eh, jaga
Najnowsze komentarze