Wtorek, 19 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Seweryny, Salomei

RSS

Wakacyjne atrakcje w mieście

17.07.2007 00:00

OSiR
Raciborski Ośrodek Sportu i Rekreacji na czas wakacji umożliwia dzieciom korzystanie z kręgielni, minigolfa, boisk do siatkówki, piłki nożnej i koszykówki. Poza tym organizowana jest Letnia Olimpiada, w której dzieci  mogą zmierzyć się w rozmaitych konkurencjach, i Mini Mistrzostwa w Piłce Nożnej.

Centrum Młodzieżowe „Przystań”
Poza zajęciami świetlicowymi i wszelkimi wyjściami do kina, na kręgielnię, salę gimnastyczną itp. organizowane są imprezy terenowe, do których zaliczyć możemy ogniska i sierpniowy wyjazd na Mazury. Wyprawa na Mazury zaczyna się już 4 sierpnia dla tych, którzy chcą wziąć udział w rajdzie rowerowym i dotrzeć do celu właśnie na rowerze, natomiast dla pozosałych wycieczka odbędzie się w terminie 11-18 sierpnia.

Uniwersytet III Wieku
W okresie wakacji organizowane są czwartkowe spacery z przewodnikiem Leonem Wachowskim. Chętni spotykają się o 16.00 pod Kolumną Maryjną. Poza tym istnieje możliwość wyjazdu na wycieczki rowerowe i autokarowe. Więcej informacji uzyskać można w aptece św. Mikołaja przy ulicy Londzina.

Biblioteki
Również raciborskie biblioteki na czas wakacji przygotowały specjalną ofertę zajęć dla dzieci i młodzieży. Przykładowo w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej przy ul. Kasprowicza codziennie organizowane są zajęcia polegające na głośnym czytaniu dzieciom utworów wiążących się z tematem rycerzy i smoków oraz malowaniu do nich  ilustracji lub tworzeniu różnych gadżetów z nimi związanych. Poza tym dzieci grają w gry planszowe i mogą pooglądać bajki. Natomiast oddział przy Rynku proponuje coś dla nieco starszych czytelników – czas wakacji można wykorzystać na zaznajomienie się z katalogami zarówno kartowymi, jak i komputerowymi, a także poszukiwaniem książek na bibliotecznych półkach. Jak skończą się wakacje, taka wiedza będzie jak znalazł.

Kluby osiedlowe SM „Nowoczesna”

Dzieci biorą udział w grach i zabawach świetlicowych, turniejach sportowych oraz konkursach, korzystają z wyjazdów na basen czy kręgielnię.

M5
Dużą atrakcją dla dzieci i młodzieży są zajęcia informatyczne, a także wyprawy rowerowe po ziemi raciborskiej oraz  wycieczki autokarowe, których celem są m.in.: Wieliczka, Kraków, Wisła, Kalwaria Zebrzydowska, Wrocław, Kotlina Kłodzka czy Tarnowskie Góry. – Chętnie uczestniczymy w zajęciach sportowych organizowanych przez wychowawców, nie przeszkadza nam pochmurna pogoda i to, że jest trochę chłodno – mówią chłopcy, którzy mimo niepogody rozgrywają mecze piłkarskie.

Cegiełka
W czwartki dzieci mogą skorzystać z oferty wycieczkowej. – Były już piknik w Chróstach, Park Wodny w Tarnowskich Górach, Skoczów i Ustroń. A w planach mamy jeszcze piknik na Polanie Leśnej, Wrocław, Bielsko-Białą, konie w Rybniku i wiele innych. Po części wychodzi wszystko w trakcie, w zależności od pogody modyfikujemy nasz program. W dni pochmurne wybieramy się do kina czy muzeum, korzystamy z ośrodków zamkniętych, zadaszonych – wyjaśnia kierownik klubu „Cegiełka”, Adam Kasprzycki. – Lubimy tu przychodzić, bo są fajne zabawy, można pograć w ping-ponga, są wyjazdy na baseny, kręgielnię, halę sportową, a w czwartki jeździmy na wycieczki. Poza tym są fajni wychowawcy, którzy bawią się z nami i grają w różne gry – mówią Wiktoria, Gabrysia, Agnieszka, Dawid i Dorota, uczestnicy zajęć.

Itaka
Najbardziej oryginalnymi atrakcjami są Wakacyjny Turniej Szachowy i Spartakiada na Wesoło – kontynuacja Nibyolimpiady – w której uczestnicy biorą udział w zabawnych konkurencjach, np. w pchnięciu kulą zrobioną z papieru toaletowego czy w rzucie kaloszem. Dzieci zapoznają się ze sztuką aktorską, organizowane są spotkania interaktywne z teatrem, w których aktorzy angażują widzów do udziału w przedstawieniach. – Mamy warsztaty fotograficzne i taneczne, a w czwartki  zajęcia z tenisa ziemnego. Organizujemy atrakcyjne wycieczki w Polsce, jak i poza jej granicami. Odbędzie się wycieczka do Krakowa, gdzie m.in. zwiedzimy dzielnicę, w której zamieszkiwali Żydzi i wejdziemy do istniejącej tam synagogi. W ten sposób staramy się uczyć dzieci tolerancji na odmienności kulturowe i religijne – opowiada kierownik klubu Jadwiga Osadców.

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna
W pierwszych tygodniach lipca Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna zorganizowała dla dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjów, pozostających na wakacjach w naszym mieście, warsztaty, które zarazem umilały czas wolny, jak i uczyły. – Jest to już trzecia edycja tego typu zajęć, jeśli chodzi o okres letni, ponieważ prowadzimy również warsztaty w czasie ferii zimowych. Forma ta sprawdziła się, dzieci chętnie uczestniczą w warsztatach – mówi Barbara Wochnik, jedna z organizatorek. Ćwiczenia intelektualne przeplatane były ruchowymi, które szczególnie cieszyły dzieci. – Na zajęcia zapisała mnie mama, ale chętnie tu przychodzę. Najbardziej podobają mi się zabawy ruchowe. Szkoda, że trwa to tylko 3 dni – mówi 9-letni Patryk, uczestnik warsztatów.

(JaGA)

  • Numer: 29 (796)
  • Data wydania: 17.07.07