WOPR-owcy ratują już od 85 lat
O ratowaniu topielców pierwszy raz wspomniał mnich Hieronim w 1604 roku. Był zakonnikiem sandomierskiego klasztoru, którego mnisi nieśli pomoc tonącym w Wiśle.
Aktualnie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zajmuje się m.in. organizacją pomocy oraz ratowaniem osób, które uległy wypadkowi lub narażone są na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia na morskich wodach przybrzeżnych i wodach śródlądowych (pływalnie kryte, odkryte kąpieliska), uczy i doskonali w umiejętności pływania i prowadzi działalność profilaktyczną z zakresu bezpieczeństwa na wodach.
Są następujące stopnie ratownicze WOPR: Młodszy Ratownik WOPR, (od 12 roku życia). Ratownik WOPR (ukończony 18 rok życia) i Starszy Ratownik WOPR (to najlepsi z najlepszych po pozytwnym zaliczeniu obozu szkoleniowego w Tamie).
Oddział Powiatowy WOPR w Raciborzu zrzesza 167 ratowników. Pierwszym prezesem WOPR Racibórz był Wojciech Glinkowski. Kolejnym Józef Oleszek. Od 1999 r. jest nim Piotr Krużołek wspierany przez doświadczonych instruktorów i ratowników m.in. są to: Wojciech Nazarko, Bolesław Szuter, Zbigniew Mirski, Witold Nowak, Wiesław Kuziak, Albert Hofman, Henryk Drzymała, Szczepan Pyra, Dariusz Tkocz, Ewa Sienkiewicz, Piotr Dastig, Krystyna Tumulka, Dariusz Adamski, Sławomir Szwed. Raciborscy ratownicy pracują w kraju oraz na terenie całej Europy.
Na zdjęciach przykłady ćwiczeń kandydatów na ratowników WOPR.
MiR
Najnowsze komentarze