Wtorek, 19 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Seweryny, Salomei

RSS

Domowe palenisko

03.07.2007 00:00
Kominek tworzy w domu przytulny nastrój. Wokół niego koncentruje się życie rodzinne i towarzyskie. Tak jak efektowny mebel, może być ozdobą salonu, decydować o jego charakterze.

Nie bez powodu na pytanie, w jakim domu chcielibyśmy mieszkać, większość z nas bez wahania wymieni duży ogród i kominek. Ten ostatni jednoznacznie kojarzy się z ciepłem domowego ogniska i miłą atmosferą. Szczególnie w naszym klimacie, w jesienne i zimowe wieczory wynagrodzi nam nieprzyjazną aurę za oknem. Wybór kominka musi być jednak decyzją przemyślaną. Nie tylko ze względu na rozwiązania techniczne, ale też na formę. Na ogół ma on spore wymiary i jest jednym z przedmiotów, które przyciągają od razu uwagę, narzucając charakter urządzenia wnętrza, w którym się znajduje. Niedopasowany do stylu pomieszczenia będzie raził swoją innością. Zanim dokonamy wyboru, warto więc zastanowić się, jak będzie urządzony dom i dopiero wtedy decydować, czy kominek ma mieć wygląd tradycyjny czy nowoczesny. Może pełnić funkcję wyłącznie dekoracyjną. Wtedy rozpalamy w nim ogień na specjalne okazje. Może być też dodatkowym lub nawet podstawowym źródłem ogrzewania domu. Decyzję o postawieniu kominka najlepiej więc podjąć już na etapie projektowania domu. Architekt znajdzie najbardziej odpowiednie dla niego miejsce, dostosuje komin i w razie potrzeby zadecyduje o wzmocnieniu stropu (kominki ważą od 80 do 500 kg).

Zdrowo

Z kominkiem mieszka się zdrowiej. Domowe palenisko wprawia w ruch powietrze, co powoduje naturalną wentylację i poprawia klimat pomieszczenia. Widok płonącego ognia koi. Jak napisał w jednym ze swoich wierszy Konstanty Ildefons Gałczyński: „Nie trunek na frasunek dobry, lecz kominek”. Współczesny kominek to znacznie więcej niż tylko urok żywego ognia we wnętrzu. Często to serce całkiem poważnej instalacji do ogrzewania domu, a nawet wody.
 
Na czasie

Dziś nie ma problemu z wyborem rodzaju kominków: od tradycyjnych murowanych do nowoczesnych, niezwykle oryginalnych projektów. Już dawno przełamano architektoniczny stereotyp i „oderwano” kominek od ściany. Może on zwisać z sufitu, wyrastać z podłogi, może stać pośrodku pokoju, tak by ogień był widoczny z kilku stron. Ciekawym pomysłem jest spuszczenie paleniska z sufitu na długiej rurze, tak by wyglądało na unoszące się w powietrzu. Inna propozycja to kominek w kształcie piramidy, który nie ma widocznego przewodu kominowego. Dym wyciągany jest przez cztery przewody ukryte w konstrukcji piramidy, które odprowadzają je do komina schowanego w ścianie. Ich zaletą jest to, że można je zaprojektować praktycznie w dowolnym miejscu domu.

Jednym z najpopularniejszych obecnie rozwiązań jest montowanie paleniska w ścianie w taki sposób, by było widać tylko przednią szybę. Płonący za nią ogień wygląda jak ruchomy obraz. W nowoczesnym wnętrzu taki kominek może być najważniejszym sprzętem.


Foto: Aleksander Rutkowski

  • Numer: 27 (794)
  • Data wydania: 03.07.07