Niedziela, 1 września 2024

imieniny: Bronisławy, Idziego, Bronisza

RSS

Marzymy o 5 tys. studentów

26.06.2007 00:00
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu świętowała pięciolecie swego istnienia.

Uroczyste obchody jubileuszu odbyły się 21 czerwca w auli uczelni.

Uświetnił je koncert Orkiestry Symfonicznej oraz Chóru Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Gliwicach. Obchody rozpoczął rektor PWSZ prof. zw. dr hab. Joachim Raczek, który poinformował o wyborze nowych władz uczelni i przekazał głos rektorowi elektowi – dr hab. Michałowi Szepelawemu.

Uroczystość była okazją do podsumowania dotychczasowej działalności uczelni. W roku akademickim 2006/07 raciborska PWSZ prowadziła kształcenie na ośmiu kierunkach: socjologia, wychowanie fizyczne, historia, matematyka, pedagogika, edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, filologia (angielska, germańska, czeska, rosyjska) oraz automatyka i robotyka. Uczelnia może się poszczycić stale wzrastającą liczbą studentów. W roku akademickim 2002/03 studiowały tu 504 osoby, w roku 2006/07 było ich już ponad cztery tysiące. Zajęcia dydaktyczne odbywają się w obiekcie głównym przy ul. Słowackiego oraz Instytucie Kultury Fizycznej przy ul. Łąkowej i Instytucie Sztuki przy ul. Cecylii. Ponadto uczelnia dysponuje obiektami sportowymi: salą gimnastyczną, modernizowaną halą sportową, krytym basenem oraz stadionem.

Raciborska szkoła wyższa może się poszczycić wieloma sukcesami w dziedzinie sportu. Podczas uroczystości przypomniano m.in. osiągnięcia siatkarzy i piłkarek nożnych oraz takich sportowców, jak: Ewa Bugdoł, Sylwia Bileńska, Damian Domonik, Anna Suwaj, Agata Kozłowska, Wojciech Szulc, Ewa Gołuszka i Paweł Rusek.

PWSZ współpracuje z uniwersytetami: Opolskim, w Ołomuńcu, Ostrawie i Śląskim w Opawie a także Politechniką Opolską i Akademią Wychowania Fizycznego w Katowicach. Podjęto współpracę z Politechniką Opolską dotyczącą kształcenia absolwentów raciborskich do poziomu magisterskiego. Oprócz tego w najważniejszych planach uczelni jest rozwój naukowy rodzimej kadry dydaktycznej, zwiększenie liczby studentów do 5 tys. i poszerzenie oferty edukacyjnej o nowe kierunki i specjalności oraz modernizacja bazy dydaktycznej.

Monika Pieczkastudentka I roku edukacji artystycznej
Jestem zadowolona z wyboru uczelni, szczególnie interesuje mnie specjalność fotograficzna. Obserwuję tutaj jednak duży podział na wykładowców dobrych i takich, którzy nie do końca podchodzą do swego zawodu tak, jak powinni.

Anna Rosółstudentka I roku edukacji artystycznej
Nie żałuję wyboru uczelni. Jestem mile zaskoczona wysokim poziomem i mogę szczerze powiedzieć, że dużo się tutaj nauczyłam, a to jest najważniejsze. Zastanawiałam się nad ASP, ale cieszę się, że tu studiuję.

Maciej Chlewicki student I roku wychowania fizycznego
Jestem zadowolony z uczelni, choć trochę szwankuje administracja. Trudno się tam czegoś dowiedzieć. W Katowicach mnie nie chcieli i dostałem sie tutaj. Nie żałuję.

(e.Ż)

  • Numer: 26 (793)
  • Data wydania: 26.06.07