Niedziela, 1 września 2024

imieniny: Bronisławy, Idziego, Bronisza

RSS

Turystyka przeciw nałogom

12.06.2007 00:00
Życie bez nałogów jest piękniejsze – przekonywano uczestników rajdu profilaktyczno-turystycznego w Istebnej.

Uczniowie klas szóstych SP 1 z Raciborza oraz uczniowie partnerskiej szkoły Vrchni 19 z Opawy wzięli udział w piątym rajdzie profilaktyczno-turystycznym w Istebnej.  Zrealizowano go w ramach programu INTERREG IIIA, polsko-czeskiego projektu „Sport zbliża  narody”, finansowanego przez Unię Europejską i budżet państwa.

Jego celem było wyposażenie dzieci w wiedzę z zakresu profilaktyki uzależnień oraz udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej, zapoznanie ich z ciekawymi formami spędzania czasu wolnego oraz propagowanie turystyki krajoznawczej Górnego Śląska.

Wspólny pobyt wraz z uczniami z Czech rozpoczął się w Parku Linowym w Ustroniu, na Równicy.  Pod okiem instruktorów każdy odważny uczestnik rajdu mógł zmierzyć się ze swoimi słabościami i pokonać strach przed wysokością. Wspaniale przygotowane trasy i atrakcje między stacjami pozwoliły dzieciom na rozwijanie umiejętności podejmowania decyzji, kształtowanie samodzielności, dbanie o  bezpieczeństwo własne i kolegów. Po kilkugodzinnych zmaganiach cała 115-osobowa grupa Polaków i  Czechów uczestniczyła w zajęciach na terenie Parku Leśnych Niespodzianek. Na ścieżkach edukacyjnych parku spotkali zwierzęta, które karmili zakupioną przy wejściu karmą. Pobyt w parku uświetnił pokaz lotów dzikich ptaków. Frajdą dla wszystkich były zabawy na terenie placu zabaw, gdzie można było się pohuśtać, pokręcić, poskakać i powspinać. Wieczorem w Istebnej odbyło się wspólne ognisko, na którym wszyscy przeżywali wydarzenia dnia. Spotkanie było okazją do wspólnego pieczenia kiełbasek, śpiewania i przełamywania barier  językowych. Odbył się również polsko-czeski mecz w piłkę nożną i siatkową.

Na drugi dzień uczniowie podzieleni na dwie grupy uczestniczyli w zajęciach z profilaktyki  oraz udzielania pierwszej pomocy. Profilaktykę poprowadziła Elżbieta Leśniak, a udzielania  pierwszej pomocy uczyła Beata Joszko, przeszkolona przez instruktorów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Uczniowie zostali zapoznani z zasadami przeprowadzania resuscytacji oraz ułożenia poszkodowanego w pozycji bocznej. Uczyli się opatrywania ran i  bandażowania kończyn górnych, dolnych i głowy. Poznali szkodliwy wpływ palenia papierosów, spożywania alkoholu oraz innych używek. Po pracowitym dniu uczestnicy wybrali się do Wisły. Chętni mieli okazję wyszaleć się na terenie parku  wodnego w hotelu Gołębiewski, reszta zwiedzała okolice skoczni i centrum miasta.

Trzeciego dnia losowo wybrane osoby z każdej klasy rozwiązywały test z udzielania pierwszej pomocy. Wykonali również ciekawe plakaty z profilaktyki. Chętni mogli wejść do Izby Pamięci Regionalnej,  która znajduje się na terenie schroniska. Zobaczyli tam stare przybory domowe: cep, lampę naftową, maselnicę, tarę, żelazko na żar, piec do pieczenia chleba, żarna, wrzeciono. Wracając do domu  wycieczka zatrzymała się jeszcze w Wiśle, niedaleko skoczni.

Kierownikiem rajdu był Sebastian Łoboda, koordynatorem projektu i opiekunem- Beata Joszko, pozostali opiekunowie to Elżbieta Leśniak, Katarzyna Bartkowiak-Bucyk, Jolanta Zacharko,  Gosia Solich i Grażyna Hończak.

(e)

  • Numer: 24 (791)
  • Data wydania: 12.06.07