Sobota, 27 lipca 2024

imieniny: Natalii, Aureliusza, Jerzego

RSS

Francuskie zamki czekają

29.05.2007 00:00
Maria Stuchła z II LO laureatką Międzynarodowego Konkursu Historycznego „Śląskie zamki i pałace”.

W nagrodę za pierwsze miejsce zdolna uczennica pojedzie na tygodniową wycieczkę do Francji.

Konkurs zorganizował Zespół Parkowo–Pałacowy Jedlinka. Maria Stuchła z kl. II h napisała pracę na temat pałacu w Krowiarkach. Spośród 551 opracowań 25 zostało zakwalifikowanych do drugiego etapu. W finale uczestnicy mieli do rozwiązania test dotyczący historii Śląska. – Ponieważ miałam taką samą liczbę punktów jak jedna z uczestniczek, konieczna była dogrywka. Trzeba było uzupełnić wypowiedź rycerza – mówi M. Stuchła. Zwycięstwo było dla niej wielką niespodzianką. – To był dla mnie szok. Wierzyłam, że się dostanę do finału,  ale na zwycięstwo nie liczyłam – cieszy się laureatka.

Marysia śląskimi pałacami i zamkami interesuje się od dawna. – Już na wycieczkach szkolnych zainteresował mnie ten temat. Kiedyś namówiłam rodziców, żeby pojechać do pałacu w Krowiarkach. To bardzo ciekawy obiekt. Pisząc o nim pracę odwiedziłam archiwum, muzeum, rozmawiałam z prywatnymi osobami. Dużo mi pomógł pan Sylwester Potocki, udało mi się też dotrzeć do osoby, która w młodości pracowała w tym pałacu – opowiada dziewczyna. Już teraz cieszy się na 7-dniowy wyjazd do Francji, który czeka ją w lipcu. Tam będzie mogła zwiedzić zamki nad Loarą. Częścią nagrody był też zestaw komputerowy dla szkoły. Zdolna uczennica chce rozwijać swoje zainteresowania. Myśli o studiach na kierunku historia sztuki lub historia. – Chciałabym w przyszłości współpracować ze służbami konserwatorskimi albo promować młodych artystów – mówi uczennica. Jej opiekunem jest Alina Lach–Kapuśniak.

(e.Ż)

  • Numer: 22 (789)
  • Data wydania: 29.05.07