Sobota, 27 lipca 2024

imieniny: Natalii, Aureliusza, Jerzego

RSS

Będziemy wybierać wójta?

21.05.2007 00:00
Inspirowany wypowiedziami władz Raciborza, które utyskiwały nad rozdziałem środków z RPO Województwa Śląskiego wysunąłem na łamach Dziennika Zachodniego tezę o przyłączeniu powiatu raciborskiego do województwa opolskiego.
Wielu mieszkańców, z którymi miałem okazję rozmawiać poparło ten, nie nowy przecież pomysł. Wielu raciborzan pamięta pozycję miasta w województwie opolskim przed reformą administracyjną z 1975r. Dzisiaj nie byłaby ona tak znacząca, m.in. w związku z opóźnieniami, jakich dopuścili się rządzący w ostatnich latach, choćby w zakresie pozyskiwania środków pomocowych.

Myślę, że mieścilibyśmy się w pierwszej piątce. A to z wielu powodów byłoby lepsze niż bycie siedemnastym w województwie śląskim. Choćby z tego powodu, że ilość tych środków w województwie opolskim jest per capita znacznie wyższa niż w województwie śląskim (~ 408€ w opolskim, ~335€ śląskim).

Silna pozycja Raciborza w województwie opolskim ułatwiłaby nam pozyskiwanie środków z RPO w ramach województwa opolskiego i zneutralizowałaby po części nieudolność w tej materii władz miasta (dla przykładu, w ramach RPO na lata 2007-2013 Gmina Racibórz nie złożyła ani jednego wniosku o dofinansowanie).

Nie bez znaczenia jest również fakt, iż ta silna pozycja wynikałaby również z reprezentacji naszego regionu w sejmiku wojewódzkim. Ludność powiatu raciboskiego stanowiłaby 10% ludności województwa opolskiego - taką samą reprezentację musiałaby mieć więc w sejmiku. Wówczas i wpływ na decyzje byłby większy.

Więcej łączy nas z województwem opolskim niż śląskim. Powiem więcej: my nie pasujemy do Górnego Śląska. Powiat raciborski jest powiatem rolniczym, podobnie jak większość Opolszczyzny.

Kulturowo i historycznie nie pasujemy do województwa śląskiego - inna jest tutaj zabudowa wsi, inna mentalność. Ponadto z sąsiadem łączy nas wspólny temat, jakim jest rzeka Odra. Na takiej akcesji skorzystałaby infrastruktura drogowa. Łatwiej byłoby nam uzasadnić budowę obwodnicy Raciborza w ramach województwa opolskiego.

Za przykład niech posłuży budowana ostatnio obwodnica małej miejscowości Poborszów na trasie Racibórz - Opole. Moglibyśmy tworzyć aglomerację raciborską w miejsce rybnickiej. Ale skoro szansa rozwoju Raciborza w ramach województwa opolskiego jest nazywana przez prezydenta „tematem zastępczym", pozyskiwanie unijnych środków jest na żenująco niskim poziomie, likwidowane są kolejne instytucje, to pozostaje nam chyba już czekać, kiedy w wyborach samorządowych będziemy wybierać spośród kandydatów na wójta.

Grzegorz Urbas
Radny

  • Numer: 21 (788)
  • Data wydania: 21.05.07