Sobota, 27 lipca 2024

imieniny: Natalii, Aureliusza, Jerzego

RSS

Biblioteka mojego wieku

21.05.2007 00:00
Tydzień Bibliotek ogłoszony przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich pod hasłem „Biblioteka Mojego Wieku" trwał również w MiPBP w Raciborzu.

- W XXI wieku priorytetem w bibliotekach staje się szybkie wyszukiwanie, przetwarzanie i udostępnianie informacji korzystając z najnowszych osiągnięć technicznych. Chcieliśmy pokazać, że jesteśmy do tego przygotowani - mówi dyrektor placówki Małgorzata Szczygielska.

Z przygotowanych imprez skorzystało prawie 540 osób. Dużym powodzeniem cieszyły się zajęcia dla przedszkolaków, a strzałem w dziesiątkę był dzień otwarty książnicy przebiegający pod hasłem „Biblioteka od kuchni". Maluchy zwiedziły wszystkie zakamarki, w tym pracownię opracowania zbiorów. Uczniom podstawówek zaproponowano m.in. gawędę na temat „Dzieje książki i bibliotek". Uczniom gimnazjów oraz szkół średnich zaproponowano warsztaty na temat pozyskiwania i przetwarzania informacji. Słuchacze Śląskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wzięli udział w zajęciach „ABC Internetu". Młodzież z G3 zwiedziła Mediatekę we Wrocławiu.

Ciekawym doświadczeniem była sonda uliczna pt. „Biblioteka znana czy nieznana", przeprowadzona wśród 100 losowo wybranych mieszkańców miasta. Okazało się, że 98 proc. ankietowanych wie, że w Raciborzu działa biblioteka, ale tylko 37 proc. jest jej użytkownikami. 

(opr. w)

  • Numer: 21 (788)
  • Data wydania: 21.05.07