Sobota, 27 lipca 2024

imieniny: Natalii, Aureliusza, Jerzego

RSS

Mamy obawy

21.05.2007 00:00
Ruszyła rozbudowa sieci kanalizacyjnej. Mieszkańcy obawiają się kosztów podłączenia swoich domów.

Dzięki dofinansowaniu z europejskiego funduszu Spójności miasto rozpoczęło rozbudowę sieci kanalizacyjnej.

Sieć będzie dostępna we wszystkich dzielnicach ościennych, gdzie dotąd mieszkańcy korzystają z szamb. Za podłączenie do niej trzeba jednak zapłacić. Magistrat doprowadza bowiem rury w pobliże posesji do studni. Dalej koszt inwestycji ponosi już jej mieszkaniec.

Radna Elżbieta Biskup pytała, czy niezamożni mieszkańcy mogą liczyć na wsparcie z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W odpowiedzi prezydent stwierdził, że nie ma takiej możliwości. Nie pozwalają na to przepisy. GFOŚiGW nastawiony jest na efekt ekologiczny. Może więc dofinansować tego typu inwestycje, ale w żadnym wypadku zgromadzone tu pieniądze nie służą do wsparcia ludzi ubogich. Gdyby nawet taka możliwość istniała, to w funduszu nie ma wystarczającej kwoty pieniędzy. - Istnieje natomiast możliwość kredytowania z Banku Ochrony Środowiska w Katowicach - dodaje prezydent. 

Ile kosztuje wykonanie instalacji kanalizacyjnej na posesji przy posadowieniu rur Ř 160 mm na głębokości 2 m (stawka za metr bieżący):

  • pas zieleni bez wymiany gruntu 200 zł
  • pas kostki brukowej z wymianą gruntu 320 zł
  • w nawierzchni betonowej z wymianą gruntu 310 zł
  • studzienka inspekcyjna z pokrywą żelbetową 1100 zł
  • studzienka inspekcyjna z włazem żeliwnym 1600 zł

Do ceny należy doliczyć podatek VAT
Osoby, które wykonają instalację samodzielnie, muszą przed jej zasypaniem zgłosić ją do odbiory technicznego w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o.

(waw)

  • Numer: 21 (788)
  • Data wydania: 21.05.07