Wtorek, 19 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Seweryny, Salomei

RSS

Jesteśmy coraz lepsi

15.05.2007 00:00
Niemiecki głos z Raciborza słychać już od 10 lat.

W niedzielne południe w wielu domach powiatu raciborskiego od dziesięciu lat słychać głosy młodych ludzi, którzy perfekcyjną niemczyzną życzą pomyślności i informują co, gdzie, kiedy.

Niemieckojęzyczna redakcja radiowa Mittendrin, która 29 kwietnia obchodziła swe 10-lecie, powstała w Raciborzu z inicjatywy mniejszości niemieckiej oraz Instytutu Stosunków Zagranicznych IFA.  Jej słuchaczom znany jest przede wszystkim niemieckojęzyczny koncert życzeń, który w radiu Vanessa ma wiernych słuchaczy zarówno wśród starszych, jak i młodszych raciborzan. – Koncert życzeń rozrósł się w ciągu lat do magazynu, bardzo dobrze się rozwija, a my mamy coraz więcej pomysłów, projektów i roboty – mówi Łukasz Kocur, który w redakcji pracuje od
2003 r. Wiadomości, wywiady, reportaże prezentują młodzi dziennikarze, często praktykanci PWSZ w Raciborzu. Zbierają wiadomości, uczą się pisać teksty, nagrywają i ścinają materiały dźwiękowe. – Ćwiczymy intonację, uczymy się wyraźnie mówić, stosować akcenty, mamy zajęcia z fonetyki – opowiada Łukasz, który pełni funkcję zastępcy kierownika redakcji. Z uśmiechem opowiada o początkach oraz o postępach, jakie w ciągu kilku lat pracy z mikrofonem poczynili. Gdy  w 2002 r. Sandra Sedlaczek pojawiła się w redakcji, powitali ją sympatyczni, młodzi ludzie. – Nasz zespół składa się z kreatywnej i ambitnej młodzieży i do takiej kierujemy nasze programy – mówi Sandra.

Ciągły rozwój dziennikarzy zapewniają szkolenia i zagraniczne wyjazdy, a doświadczenie z mikrofonem często otwiera drzwi do dalszej kariery czy też zdobycia ciekawej pracy. Karina Niemiec, mieszkanka Zawady Książęcej, która w raciborskiej redakcji pracowała jeszcze jako uczennica liceum, dziś prowadzi programy TVP Katowice i Opole oraz audycje radiowe mniejszości niemieckiej w Radiu Opole. Swą przyszłość z mediami wiąże także Sandra, która planuje zagraniczne studia w tym kierunku. Od 2006 r.  radia można słuchać przez całą dobę w internecie.

Basia Staniczek

  • Numer: 20 (787)
  • Data wydania: 15.05.07