Daleko od biznesu
W ewidencji działalności gospodarczej Urzędu Miasta zarejestrowanych jest 3920 małych firm. – Od lat nie notujemy większych wahań – mówi Dorota Fleszer, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich. Co gorsza, w minionym roku firm ubyło. Działalność założyło 300 osób, ale jednocześnie zrezygnowało z niej 366.
Wpis do ewidencji działalności to najprostszy i tani sposób „bycia na swoim”. Trzeba mieć tylko pomysł, zarejestrować się w ZUS–ie, urzędzie skarbowym i GUS–ie, a do tego założyć w banku konto gospodarcze. Można płacić liniowy 19 – proc. podatek niezależnie od dochodów.
W krajach zachodnich takie firmy stanowią znaczny odsetek wszystkich przedsiębiorstw. W Polsce jest inaczej. – Nie wiem, dlaczego tak się dzieje. Ludzie boją się chyba ryzyka, a prowadzenie firmy, szczególnie w Raciborzu, nie jest łatwe – dodaje naczelnik Fleszer.
Polskie samorządy gospodarcze podkreślają z kolei, że potencjalni przedsiębiorcy boją się procedur i biegania po urzędach, a przede wszystkim sporów z fiskusem. Ponadto lata PRL–u nie wykształciły w nas ducha przedsiębiorczości. Nadal wolimy zatrudnienie na umowę o pracę, a że ofert na rynku lawinowo przybywa, więc nikt, kto chce zakasać rękawy, nie musi się martwić o angaż. Być może osoby, które dorobią się i zyskają doświadczenie na Zachodzie zechcą w końcu zainwestować w rodzinnych stronach.
Jak możesz stać się przedsiębiorcą
1.Musisz się udać do urzędu gminy, złożyć wypełniony formularz (nazwa firmy, adres, rodzaje działalności) i uzyskać wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Opłata 100 zł.
2.w ciągu 14 dni od daty wpisu należy zgłosić firmę do Głównego Urzędu Statystycznego, która nada nam numer REGON. Właściwym dla raciborzan jest rybnicki oddział Urzędu Statystycznego w Katowicach, ul. Chrobrego 6, najlepiej wybrać się osobiście, bo procedura korespondencyjna niestety trwa kilka tygodni, a bez REGONU–u nie można rozpocząć działalności.
3.Mając wpis do ewidencji i REGON należy udać się do urzędu skarbowego. Tu wybieramy formę opodatkowania (książka przychodów i rozchodów, karta podatkowa bądź ryczałt) oraz decydujemy, czy chcemy stać się płatnikami podatku VAT (bez niego trudno jednak będzie nam znaleźć kontrahentów). Urzędnicy skarbówki poinformują nas o wszystkich szczegółach. Przedsiębiorcy mogą skorzystać ze stawki liniowej podatku dochodowego. Wynosi 19 proc. niezależnie od uzyskanych dochodów.
4.Własną firmę trzeba też zgłosić w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (w Raciborzu przy ul. Łąkowej). Jeśli mamy umowę o pracę, wówczas prowadząc firmę zapłacimy tylko składkę zdrowotną (około 180 zł w większości odliczane od podatku). Jeśli nigdzie nie pracujemy, wówczas musimy co miesiąc odprowadzać składki ZUS w pełnej wysokości (około 800 zł), ale przez 2 lata będziemy korzystać z ulg. Pracownicy ZUS z pewnością poinformują o szczegółach.
5.Urząd gminy, GUS, ZUS i fiskus to, niestety, nie wszystko. Trzeba mieć również konto gospodarcze w banku (średni miesięczny koszt 20 zł), pieczątkę, a chcąc zatrudniać pracowników należy zgłosić działalność w Państwowej Inspekcji Pracy. Jeśli będziemy trudnić się np. handlem żywnością, wówczas czeka nas jeszcze wizyta w Sanepidzie.
(waw)
Najnowsze komentarze