Co to jest refleksoterapia?
– Dla przeciętnego człowieka stopy służą do chodzenia, pozwalają utrzymać pionową postawę ciała. Natomiast dla refleksologa to ponad 7200 zakończeń nerwowych i odzwierciedlenie każdego organu w organizmie. Każde miejsce w stopie odpowiada określonemu organowi w ciele. Wszelkiego rodzaju bóle w stopach, zgrubienia naskórka, wygląd stopy może dużo powiedzieć o stanie zdrowia pacjenta. Stopy mogą sygnalizować zaburzenia nawet 3–4 lata wcześniej niż wykażą to badania lekarskie. Metoda ta jest w Polsce mało znana, ale na Zachodzie refleksolodzy pracują nawet w izbach przyjęć i pomagają w trudnych do zdiagnozowania przypadkach.
Refleksoterapia skupia się na zakończeniach nerwowych, które są w stopach. Jej nazwa pochodzi od tego, że pewne odpowiednie miejsca na stopach są odbiciem – refleksem odpowiednich organów w ciele człowieka. Zabiegi refleksoterapii mogą pomóc w przypadku takich schorzeń jak bóle kręgosłupa, bóle głowy, kłopoty z ciśnieniem, problemy z układem pokarmowym czy nerwowym, stres, niedokrwienie kończyn. Z zabiegów może korzystać każdy, niezależnie od wieku – nawet dzieci. Trzeba się jednak liczyć z tym, że w trakcie terapii mogą występować takie objawy jak wysięki z nosa, podwyższona temperatura, osłabienie, zimno, nasilenie objawów przewlekłej choroby.
– To są normalne objawy sygnalizujące oczyszczanie się organizmu z toksyn – mówi Tomasz Łach, refleksolog-terapeuta. – Jedynym przeciwwskazaniem dla stosowania refleksoterapii są otwarte rany i grzybica stóp. W niektórych przypadkach, gdy nie ma możliwości pracy na stopach pracuje się na dłoniach, ale trwa to dłużej, gdyż stopy są bardziej wrażliwe. Nie można negować medycyny konwencjonalnej, refleksologia jest dobrym uzupełnieniem leczenia klinicznego. Podczas przyjmowania serii zabiegów ważna jest zmiana nawyków żywieniowych. Wiele osób odżywia się bardzo niewłaściwie, co ma wpływ na stan ich zdrowia. Dobrze jest podejść do tego całościowo, postarać się zmienić swoje złe przyzwyczajenia i styl życia. Wiele osób ma zbyt mało ruchu, prowadzi siedzący tryb życia i ma problemy z kręgosłupem. Refleksoterapia może w tym pomóc.
Standardowo zaleca się dwa zabiegi refleksoterapii tygodniowo przez pierwsze 3–5 tygodni, a potem jeden zabieg tygodniowo przez 6 tygodni. Jednak do każdego pacjenta trzeba podejść indywidualnie i częstotliwość zabiegów uzależniona jest od stanu jego zdrowia i długości trwania choroby.
(jak)
Najnowsze komentarze