Cichy dom
Hałas atakuje wszędzie – w pracy, w szkole, w sklepie, na ulicy. Przynajmniej w domu chcielibyśmy od niego odpocząć. Aby tak się stało, spełnionych musi zostać wiele warunków.
Zgodnie z obowiązującymi normami, poziom hałasu w pomieszczeniach mieszkalnych nie powinien przekroczyć 40 decybeli w ciągu dnia i 30 decybeli w nocy. O należyte wyciszenie budynku najlepiej zadbać już na etapie planowania jego budowy. Należy skonsultować z architektem położenie domu i plany zagospodarowania terenu wokół niego. Bardzo ważny jest właściwy dobór materiałów budowlanych, szczególnie do wznoszenia ścian i konstrukcji stropów oraz pokrycia dachu. Nie bez znaczenia jest też zakup odpowiednich okien i drzwi.
Ograniczyć hałas z zewnątrz
Do budowy ścian zewnętrznych domu najlepiej użyć ciężkich materiałów o dobrej izolacyjności akustycznej, tj. betonu, cegieł ceramicznych pełnych czy silikatów. Zastosowanie betonu komórkowego lub ceramiki poryzowanej nie zapewnia tak dobrych parametrów, a poza tym wymaga wykonania dodatkowej warstwy izolacji.
Jeżeli chodzi o pokrycia dachowe, to najlepiej tłumią dźwięki dachówki ceramiczne i cementowe. Pokrycia lekkie, tj. blachodachówki i blachy płaskie, dobrze jest ułożyć na pełnym deskowaniu pokrytym papą. Połacie dachowe doskonale izoluje akustycznie wełna mineralna, użyta do izolacji termicznej.
Okna i drzwi mają gorszą izolacyjność akustyczną od ścian. Drzwi zewnętrzne, wypełnione wełną mineralną bądź pianką poliuretanową, dobrze chronią budynek i domowników przed głośnymi dźwiękami. Kupując nowe okna, warto zdecydować się na te o podwyższonej izolacyjności. Efekt ten uzyskiwany jest poprzez zastosowanie szyb warstwowych laminowanych lub wprowadzenie do przestrzeni między szybami, zamiast powietrza, np. kryptonu, argonu czy ksenonu.
Cisza we wnętrzu
Izolacyjność akustyczna między kondygnacjami we wnętrzu domu w dużej mierze zależy od konstrukcji części nośnej stropu i jego masy. Najlepiej pochłaniają hałas te stropy, których masa 1 m2 jest większa niż 350 kg, na przykład żelbetowe monolityczne. Słabszą izolacyjność akustyczną mają stropy z lżejszych pustaków, najsłabszą zaś drewniane. Aby stropy były barierą dźwiękową, zgodną z obowiązującymi normami, trzeba na nich ułożyć materiały tłumiące hałas o odpowiednio dobranej grubości.
Dobrym rozwiązaniem jest sufit podwieszany. Właściwości dźwiękochłonne sufitu podwieszanego zależą od rodzaju zastosowanej płyty sufitowej, jej grubości oraz od jej odległości od powierzchni stropu. Taki sufit może być wykonany z jednej lub dwóch warstw płyt – np. z wełny mineralnej lub włókna szklanego i dodatkowej warstwy izolacyjnej. Warstwę tę mogą tworzyć powłoki z włókna szklanego, powłoki metalowe, płyty gipsowo-kartonowe, panele aluminiowe, płyty drewniane, polistyrenowe, napinane z folii, czy płyty dźwiękochłonne.
Pływająca podłoga na stropie
Najlepszym sposobem na wytłumienia dźwięków uderzeniowych, które powstają kiedy chodzimy, przesuwamy krzesła lub coś spada, jest podłoga pływająca. Możemy ją wykonać, układając bezpośrednio na stropie materiał izolacyjny, który przykrywamy folią budowlaną, a następnie dociążamy go podkładem betonowym, np. gotową posadzką cementową Atlas lub podkładami anhydrytowymi. Najczęściej stosowanym izolatorem jest wełna mineralna lub styropian elastyczny. Podkład betonowy lub posadzka, grubości nie mniejszej niż 4 cm, powoduje częściowe ściśnięcie izolacji, przez co lepiej tłumi ona dźwięki.
Podłoga pływająca nie może stykać się bezpośrednio z konstrukcją stropu, dlatego wokół ścian, słupów, rur, bądź innych elementów przechodzących przez strop, należy ułożyć izolację brzegową grubości 1-2 cm z wełny, pianki lub elastycznego styropianu. Możemy zastosować specjalne profile dylatacyjne z samoprzylepną taśmą.
Nowoczesnym sposobem na wytłumienie stropu jest zastosowanie całościowego systemu do izolacji akustycznej Atlas Foner. Jest to system samopoziomujących podłóg pływających, przeznaczony do izolacji akustycznej stropów w pomieszczeniach o obciążeniu użytkowym do 5 kN/m2. Na system Atlas Foner składają się: warstwa izolacji akustycznej – elastyczne płyty styropianowe Styroflex, dylatacja obwodowa – profile dylatacyjne Atlas, warstwa ochronna – polietylenowa folia budowlana lub inny materiał do izolacji przeciwwilgociowej oraz anhydrytowy podkład podłogowy Atlas Sam 150 lub Atlas Sam 200.
Podkład podłogowy nie może stanowić warstwy wykończeniowej i wymaga położenia warstwy posadzkowej. Może to być terakota, panele, deski, wykładzina dywanowa. Można je położyć po 3-4 tygodniach po zastosowaniu systemu Atlas Foner.
Grupa Atlas
Najnowsze komentarze