Obalamy mity
Raciborscy uczniowie ZSM mieli okazję gościć, 26-28 lutego, młodzież niemieckiej szkoły zawodowej z Rendsbura. Wizyta miała na celu wzajemne przybliżenie kultury, rozwijanie wobec innych narodowości tolerancji oraz uświadamianie wspólnych celów w Europie. Burckhard Manzke, niemiecki nauczyciel, zauważa wspólny dla Raciborszczyzny i północnych Niemiec problem bezrobocia, który w Rendsburgu wynosi ponad 17%. W Niemczech młodzi ludzie mają trudności ze znalezieniem miejsca praktyki i nauki zawodu, dlatego coraz częściej, podobnie jak Polacy, zmuszeni są do emigracji. W tejże sytuacji, jego zdaniem, młodzież musi przezwyciężyć strach przed wyjazdem, przekonując się, czy krążące o danym kraju i jego obywatelach stereotypy mają cokolwiek wspólnego z prawdą. Poprzez multimedialne prezentacje uczniowie przedstawili spostrzeżenia na temat sąsiadów. Raciborska młodzież widzi niemieckich obywateli przez pryzmat najbogatszego miasta Monachium i odbywającego się w nim święta piwa Oktoberfestu, fabryki BMW, mistrzostw piłki nożnej i białej kiełbasy. Goście kojarzyli Polskę z Lechem Wałęsą i Karolem Wojtyłą. Stwierdzili, że są pozytywnie zaskoczeni tym, co zastali w Raciborzu.
Danuta Chruściel germanistka i koordynatorka przedsięwzięcia
Miłe przyjęcie i znajomość języka niemieckiego wśród polskich uczniów sprawiło, że niejeden stereotyp został obalony. W czerwcu uczniowie Mechanika pojadą z rewizytą do Rendsburga.
Klaudiusz Weiner
Stereotypy moim zdaniem dziś nie istnieją. Nie sprawdzają się. Często przebywam za granicą i wiem, że tamtejsi młodzi ludzie nie myślą źle o Polakach. Wielu Polaków ze względu na pracę w Niemczech zaczyna o nich normalnie myśleć.
Sonia Hałas
W opinii o sąsiadach kieruję się własnymi spostrzeżeniami, bo te zasłyszane przeradzają się często w uprzedzenia. Uważam, że Polacy są wesołym narodem, jednak czasem skorym do uskarżeń. Niemcy są gościnni, niestety niezbyt zdrowo się odżywiają.
B.S.
Najnowsze komentarze